Populárnímu přehrávači MPC-HC došli vývojáři a končí. Vyšla poslední verze

19

MPC-HC, Media Player Classic Home Cinema, se vyvíjel dlouhých 11 let. Vypadal jako Windows Media Player 6.4, ale měl navíc spoustu funkcí a poradil si s více multimediálními formáty. A i po 11 letech zůstal v jádru malým, nenáročným a přesto mocným programem.

Tvůrci včera vydali novou verzi s číslem 1.7.13, která opravuje některé drobné chyby. Spolu s tím však napsali na blog, že jde možná o poslední verzi vůbec. Zástupy vývojářů se prý v posledních měsících a letech zmenšovaly a momentálně už na projektu nemá kdo pracovat.

MPC-HC je open source, takže ve vývoji může kdokoliv pokračovat. Sám poslední tvůrce XhmikosR říká, že by práci rád přenechal někomu, kdo má čas, chuť a tyká si s C/C++. Snad se někdo takový najde. Konec vývoje sice neznamená, že by stávající verze přestala fungovat. V budoucnu by už ale program neměl kdo opravovat, nepřibývaly by nové funkce ani podpora nových formátů.

Populárnímu přehrávači MPC-HC došli vývojáři a končí. Vyšla poslední verze
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

19 KOMENTÁŘE

    • Pouzival jsem KMplayer, pak kdyz ho prodali, pak presel k Potplayer. Jake jsou prednosti proti MPC-HC? Absolutne netusim, MPC-HC jsem nikdy nepouzival. Potplayer stahnu, nainstaluji a proste funguje jak ma. Absolutne nic neresim. Neresim podporu titulku, podporu kodeku… proste to funguje.

    • Já jsem přešel na Potplayer z KMplayer r. 2010, ale rozdíly mezi těmahle dvěma přehrávači nejsou tak velké. Pár drobností má ale Potplayer vyřešeno líp. Nový KMplayer je ale kvůli nevyžádanému sajrajtu při instalaci nepoužitelný.
     Ten hlavní důvod přechodu byl stejně jako předtím u MPC, že mi nešly přehrát nějaká videa. Potplayer přehraje vše. Dále má Potplayer opravdu obrovské možnosti nastavení /nesrovnatelný s MPC-HC/. A můj subjektivní názor je, že se s ním pracuje daleko líp. Když jsem totiž přecházel z MPC-HC na KM player, tak původně jsem si říkal, že to budu mít jen na přehrání videí, která nejdou v MPC. Ale jakmile jsem si KMplayer nastavil podle svýho, tak mi bylo jasný, že MPC je pro mě uzavřená kapitola. No a Potplayer je, jak jsem psal, vlastně jen vylepšený KM player z r. 2010

  • Není pravdou, že MPC-HC končí verzí 1.7.13. Já používám verzi 1.8.4.8. Je totiž součástí kodeků K-Lite Mega Codec Pack. Poslední verze 14.6.5. Na software nedám dopustit, i když mám koupený Cyberlink Power DVD 17 ULTRA. Je jednoduchý nenáročný a dokáže přehrát téměř všechny formáty videa i audia.

 1. Ještě existuje jedna alternativa, která je právě taky založena na MPC-HC, jmenuje se MPC-BE a jedná se vlastně o MPC-HC, ale s možností úpravy vzhledu a výchozím tmavým vzhledem. Vývojář na ní ale pracuje nezávisle na MPC-HC, takže tady bych se konce zatím nebál.

  • Tak v to doufám, SVP mám koupený a používám, MPC-HC je u mě přehrávač číslo jedna už dlouhé roky, absolutní spokojenost, nikdy mě nenechal ve štychu, pouze některé moderní funkce mu chybí, třeba náhled při najetí kurzoru na časovou osu, to už dost přehrávačů přinesla.

 2. A toto: „ani podpora nových formátů“ je myšleno jak? MPC-HC obsahuje přibalený LAV a co se týče formátů, tak používá hlavně (ne-li jen) ten, a aktualizovat přibalený LAV bude možné vždycky, protože LAV se stále vyvíjí a stačí jej prostě jen zaktualizovat. Navíc MPC-HC podporuje externí filtry, takže kdyby byl náhodou problém s přiloženým LAV, tak jej jde přidat jako externí filtr, případně přidat jakýkoliv externí filtr. Takže fain, přestali vyvíjet MPC-HC, ale zas až takový problém to není, funguje? Funguje. Bude fungovat? Bude fungovat. Bude odporovat nové formáty? Bude podporovat nové formáty (stejně tak jako doposud, jen se zaktualizuje LAV).

   • A proč by běžný uživatel jako nemohl zajít sem:
    https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases
    stáhnul si aktuální LAV v zipu (LAVFilters-*-x64.zip), rozbalil jej a nakopírovat ho sem:
    c:\Program Files\MPC-HC\LAVFilters64\
    ?
    Myslím, že toto svede běžný uživatel a pokud by náhodou nesvedl, není problém takový balíček dělat.
    A nekomentoval jsem nějaké běžné nebo neběžné uživatele. Komentoval jsem tu poznámku na podporu nových formátů, která není otázkou MPC-HC, ale v případě defaultního nastavení MPC-HC přiloženého LAV, který se dál normálně vyvíjí.

     • 1. Já jen komentoval to, že podpora nových formátů je otázka LAV, nikoliv MPC-HC.
      2. Řešit běžného uživatele začal Lukáš Václavík. Na něj jsem přece reagoval taky. Co ti na tom není jasné? Zvládnul by i běžný uživatel to, co jsem popsal? Zvládnul. To, že to dělat nebude, je ale problém lenosti uživatele a teda jeho věc, že třeba nebude mít podporu nových formátů. A pro lenivé nebo debilní uživatele jsem přece uvedl řešení:
      „Myslím, že toto svede běžný uživatel a pokud by náhodou nesvedl, není problém takový balíček dělat.“
      A tím balíčkem myslím jak ten zip archiv tak to exe. A dokonce i to, by podle mě, běžný uživatel zvládnul udělat, kdyby se trošku snažil. Protože to exe je vytvořeno inno setup skriptem a dekompilace a sestavení je triviální věc. Ale chápu, že běžný uživatel je nejspíš fakt totální lenoch a pro toto bude platit tuplem co jsi psal 😀 „TO NECHCE DELAT a DELAT TO ANI NEBUDE“
      Běžný uživatel je prostě lenoch a debil – a to je slabé slovo, který se tak akorát zajímá o bezpečnost a jaký je nejlepší antivir 😀