Poradí si váš televizor nebo set-top box s DVB-T2? ČRa budou testovat kompatibilitu

0

Na podzim startuje ostrý provoz DVB-T2, který by měl do roku 2021 plně nahradit stávající standard DVB-T. Testování DVB-T2 u nás začalo už v květnu 2010, ale od té doby se vysílání několikrát změnilo. Český telekomunikační úřad tento měsíc publikoval nový D-Book a v něm definuje přesné finální požadavky na technické provedení vysílačů a přijímačů.

Tímhle logem budou označeny produkty kompatibilní s českým DVB-T2
Tímhle logem budou označeny produkty kompatibilní s českým DVB-T2

Na trhu už televizory nebo STB s podporou DVB-T2 jsou, ale není u nich 100% jisté, zdali podporují i konfigurace definované v D-Booku. U chytrých televizorů by to přinejhorším mohla vyřešit vzdálená softwarové aktualizace. Samozřejmost to ale není.

 

České Radiokomunikace, které u nás provozují celostátní multiplexy 1, 2 a 3, budou kompatibilitu přístrojů ověřovat. Testování už začalo, výsledky budou průběžně publikovány v září na webu dvt2overeno.cz (zatím nefunguje). Test má být pomocníkem pro spotřebitele, kteří si chtějí nový přístroj koupit nebo zjistit, zdali si s novým vysíláním poradí jejich současné zařízení. ČRa ale osloví také prodejce a výrobce. Ti budou moci ověřené přístroje označit nálepkou.

Zřídili jsme testovací laboratoř, kde ověřujeme kompatibilitu televizí i set top boxů s novým standardem televizního vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC. Naše unikátní znalosti v oblasti DVB-T2 vysílání nyní využíváme pro každodenní komunikaci s výrobci přijímačů. Víme, na které oblasti je potřeba se zaměřit, a kde by mohly případně nastat problémy. Také jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi, přechod na DVB-T2 a certifikační proces probíhá například v Německu,“ říká ředitel regulace a strategie ČRa Marcel Procházka.

Zdroj: ČRa

Ohodnoťte tento článek!