Portable aplikace: jaké výhody má přenosný software?

0

Přenositelné, nebo-li portable aplikace se začaly objevovat s nástupem flash disků. Jejich postupně se zvětšující kapacita a především snadná obsluha daly vzniknout přenosným verzím oblíbených programů. Přenosným proto, že tyto aplikace můžete jednoduše nakopírovat na flash disk a spustit na jiném počítači, kde budete mít k dispozici všechna data z těchto programů, stejné nastavení jako tam, kde jste jej spustili naposledy, a podobně.

Osobně si myslím, že prvotní vlna zájmu o portable aplikace již opadla, nicméně některé jejich výhody přetrvaly. Dnes se portable programy rozlišují prakticky na dvě skupiny: klasické a U3, které je možné nakopírovat na speciální typy USB flash disků.

Co by měl splňovat portable software?

Spousta vývojářů má v oblibě uvádět u svých aplikací, že jsou tzv. portable. Problém je, co si pod tímto pojmem ve skutečnosti představit. Opravdová přenositelnost programů totiž spočívá v něčem úplně jiném, než je pouze možnost jejich fungování bez instalace, jen po rozbalení nebo zkopírování programové složky.

Otázka instalace je první a v podstatě nejdiskutovanější. Měl by mít portable program nějaký instalátor? Můj názor je takový, že instalátor určitě nezaškodí. Zejména pro méně zkušené uživatele je lepší, pokud si v instalačním průvodci vyberou cestu na flash disk, kam bude program následně rozbalen. Je to mnohem jednodušší, než použití komprimačního programu pro jeho rozbalení na flash disk. Instalátor portable aplikace by však neměl nic zapisovat do souborů nebo registru v počítači.

Tím se dostáváme ke druhé diskutované vlastnosti přenositelných programů. Měl by portable software měnit data v počítači, ukládat si tam své údaje a zanechávat po sobě stopy? Myslím si, že skutečně přenositelný program by si veškerá nastavení měl ukládat do INI (XML, nebo jiných) souborů ve složce, ze které je spuštěn. V žádném případě by neměl měnit cokoli v registru Windows na počítači, kde jej nastartujete.

Praxe je mnohdy taková, že portable programy fungují i bez instalace, stačí tedy zkopírovat jejich programovou složku a začít je používat. Nikdo si pak již neuvědomuje, že takovýto program po svém spuštění na cizím počítači zapíše do registru různé informace o svém nastavení a v nejhorším případě i změní výchozí asociace souborů.

Další otázkou přenosných aplikací je jejich velikost. Víte, že existuje například celý kancelářský balík OpenOffice.org v přenosné verzi? Portable aplikace si tak nějak spojuji s malou velikostí umožňující využít zbytek flash disku například pro uložení dat (typicky u portable poštovních klientů). Přenášet na flash disku stovky megabajtů tvořících jednu aplikaci by se mi asi nelíbilo.

Výhody portable programů

Obrovskou výhodou přenosných aplikací je právě možnost mít je neustále u sebe. Když se pak dostanete na cizí počítač, můžete bez obav používat své oblíbené programy. Přenosný internetový prohlížeč zajistí, že u sebe budete mít odkazy na webové stránky i uložená hesla, ale tyto údaje se neuloží do hostitelského počítače. Na flash disku si můžete nosit celou svoji poštu – tedy pokud nedáváte přednost webovému rozhraní pro svůj mailbox.

Pro někoho může být výhodou již zmíněná absence instalace – programy stačí na flash disk jen rozbalit. Je však třeba si ověřit, jestli je daný program skutečně portable se vším, co k tomu patří. Portable aplikace představují výhodu i z pohledu zálohování dat. Jednoduše stačí, když jejich složku vypálíte na DVD nebo zkopírujete na jiné zálohovací úložiště.

Nevýhody portable softwaru

Jako všechno v životě, i přenosné programy mají svá pro a proti. Nevýhodou může být ztráta flash disku a těžkosti spojené s tím, že někdo cizí získá vaše data na něm uložená. V případě, že byste takto nosili například přenosného Thunderbirda s celou poštovní schránkou, mohlo by to být velmi nepříjemné. Totéž platí pro hesla uložená v přenosném webovém prohlížeči nebo konverzaci v portable podobě Skype či ICQ.

Kam pro portable software?

Výchozím zdrojem přenosných programů je webová stránka portableapps.com. Najdete zde katalog několika desítek přenosných programů, od Portable Firefoxu a Thunderbirdu, přes Portable GIMP až k antivirům a různým systémovým nástrojům.

Všechny aplikace si můžete stáhnout jednotlivě a používat podle libosti. Pohled na seznam prozrazuje, že se jedná především o zdarma dostupné open-source aplikace. I to je mimochodem pro portable software typické. Komerční výrobci se do přenosných verzí moc nehrnou. Bylo by to proti jejich licenční politice umožňující mnohdy použít jednu licenci programu jen na jediném počítači.

Kromě jednotlivého stahování však můžete využít i kompletní sadu PortableApps.com Suite, která v sobě obsahuje většinu nabízených portable aplikací a sdružuje je do pohodlného prostředí připomínajícího nabídku Start, odkud tyto programy můžete spouštět. Ocení to zejména méně zkušení uživatelé, kteří by se asi trápili s nalezením toho správného souboru pro spuštění konkrétní přenosné aplikace.

Nebojte se nám napsat, jaké přenosné aplikace používáte vy. Zaujal vás tento koncept nebo spíše fandíte webovým aplikacím, ke kterým se dostanete odkudkoli, kde je připojení na internet a moderní webový prohlížeč?

Portable aplikace: jaké výhody má přenosný software?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů