Občané budou moci komunikovat se státem pomocí elektronického bankovnictví

3

Elektronická komunikace se státem bude jednodušší. Vláda včera souhlasila se zavedením systému BankID, díky němuž by se občané i firmy mohli přihlašovat k službám eGovernmentu pomocí elektronického bankovnictví coby alternativě k eObčance nebo Datovým schránkám. Ty používají jen stovky tisíc lidí, zatímco online bankovnictví má 5,5 milionu Čechů.

BankID již funguje ve Švédsku nebo Norsku, u nás jeho přípravách pracuje Česká bankovní asociace spolu poslanci a vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou. Skupina poslanců napříč celým politickým spektrem již připravila první návrh novely zákona o bankách (sněmovní tisk 554), kterým by bankám umožnil vykonávat podnikatelskou činnost spočívající v poskytování elektronické identifikace, autentizace a služeb vytvářejících důvěru.

Banky totiž využívají nejvyšší standardy ochrany osobních údajů i nakládání s informacemi a jsou všeobecně považovány za důvěryhodné instituce. Navíc už u nich Češi mají ověřené účty jednoznačně identifikující občana. Podle Dzurilly by BankID mohlo fungovat již od příštího roku. Novela teď zamíří k projednávání v poslanecké sněmovně.

TIP: Datových schránek je už milion. Kolik jich bylo zřízeno dobrovolně?

Česká bankovní asociace připravuje BankID v rámci projektu nazvaného Sonia. „V Česku zatím chybí univerzální masově rozšířený digitální doklad totožnosti, jímž by se lidé mohli prokazovat při online komunikaci jak s úřady, tak i soukromými společnostmi. Nejrozšířenějším nástrojem digitálního ověřování totožnosti je bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví, která je prověřená a důvěryhodná. V zahraničí je často využívaná ke vzdálenému prokazování identity i pro potřeby nebankovních subjektů,“ uvádí Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA.

Využívání BankID by bylo bezplatné pro občany, firmy i úřady. Platili by pouze komerční poskytovatelé služeb, kteří by chtěli pomocí tohoto systému ověřovat identitu. Dle informací našeho Eura se na návrhu Sonii podílí Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, ale předpokládá se, že jej budou podporovat všechny retailové banky.

Občané budou moci komunikovat se státem pomocí elektronického bankovnictví
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 7 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. K vytvoření datové schránky stačí jedna pětiminutová návštěva pošty (která je zároveň místem CzechPoint) s občankou – a pak může občan komunikovat se všemi úřady elektronicky, včetně toho, že má přes Datovou schránku zadarmo služby, u kterých by jinak musel platit správní poplatek (např. výpis z rejstříku trestů).

    Proto nechápu, proč stát místo zavedení vlastnění Datové schránky jako občanské povinnosti (obdobně jako je povinnost vlastnit občanský průkaz), tříští přístupy zahrnováním komerčních subjektů do provozování součastí e-governmentu!