Poslanci chtějí zrušit automatické prodlužování smluv a pokuty za ukončení

0

Prvním čtením v PSP ČR včera prošla novela zákona o elektronických komunikacích. Poslanci Husák, Bubeníková, Cempírek, Eček, Laudát a Lukša zpracovali návrh, který by byl dalším bičem na české operátory. Zákonodárci tím chtějí zamezit nekalým praktikám a vysokým cenám za služby.

V návrhu se konkrétně píše:

 • Veškeré informace při sjednávání a změně smluv na dálku. Kvůli ochraně spotřebitele bude muset poskytovatel služby v listinné nebo elektronické podobě předložit veškeré informace. V návrhu se píše o nekvalitní obsluze zákaznických linek a pouze kusých informacích. Zákazník je v nevýhodném postavení a důkazní nouzi. Neví, s čím souhlasí.
 • Zákazu automatického prodlužování smluv. Poskytoval služby veřejné komunikace si musí sám vyžádat souhlas 1–3 měsíce před ukončením smlouvy na dobu určitou a tento souhlas vést po celou dobu trvání nové smlouvy. Případně musí zákazník sám nejdříve šest měsíců před koncem smlouvy zažádat o prodloužení.
 • Konec sankcí za předčasné zrušení smlouvy. Operátoři by si neměli v podmínkách předem vymínit pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Pokuty podle návrhu mají sloužit jen jako náhrada poškozené straně při neplnění závazků (tedy např. neplacení paušálů).
 • Lepší podmínky pro virtuály. Operátoři nesmí vyjednávání s potenciálními virtuály neoprávněně protahovat a v případně odmítnutí musí dodat všechny důvody (ekonomické, technické, organizační…), a to i Českému telekomunikačnímu úřadu.

Návrhy novely zákona včera prošel prvním čtením a byl přikázán k projednání výborům. Těm obvykle trvá 60 dnů, než uvedou připomínky a předloží jej k druhému čtení. Celý postup lze sledovat na webu Poslanecké sněmovny ČR.

Zdroj: PSP (hlasování, sněmovní tisk)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Zdravíme,
  i když ještě beta Android aplikace není připravena na plnou zkoušku novinářským perem, jsme rádi že jsme relativně obstáli. Níže přikládáme několik doplňujících informací:

  Seznam změn v podstatě neexistuje, protože jsme app začali programovat zcela od začátku a na zcela jiném principu.

  „Chlupatá písmenka“ byla způsobena použitím technologie flash v předchozí verzi app. Tím, že jsme novou app vystavěli na novém formátu a opustili tak flash, došlo k úpravě vykreslování a tím i zlepšení kvality zobrazení. Díky použití nového formátu jsme také upravili velikost stahovaných časopisů. Stahované soubory jsou v prostředí nové app výrazně menší a nezatěžují tolik pamět telefonu/tabletu.

  Naopak, možnost číst online jsme kvůli novému formátu zatím nemohli zprogramovat, nicméně pracujeme na variantách, které by čtení online mohly do budoucna umožnit.
  Nákupy a obchod přímo v aplikaci plánujeme, nicméně prozatím soustředíme veškeré naše úsilí na optimalizaci uživatelského prostředí a co nejpříjemnější ovládání app na displejích různých velikostí.

  Na Google Play zatím novou betu nahrávat kvůli dolaďování aplikace nemůžeme, nicméně budeme hledat cesty jak starou verzi na tomto portálu zneplatnit/skrýt. Prozatím je stažení nové verze app možné v sekci Publero aplikace.

  Hezký den přeje Tým Publero