Poslanci dnes schválili cenzuru internetu. O zablokování stránek může rozhodnout úředník

0

Snaha vymýtit nelegální hazard zaslepila poslance a ti souhlasili s nestandardním řešením – cenzurou internetu, o které bude rozhodovat úředník. Novela zákona o hazardních hrách byl přitom dobrý nápad. Ministerstvo financí chce zakázat zahraničním firmám, které zde nejsou zaregistrované a neplatí v Česku daně, aby zde provozovaly své služby. Zahraniční firmy podle Babiše využívají zdejšího daňového ráje a státní pokladna přichází o miliardy korun.

Dle návrhu MFČR budou zahraniční sázkové kanceláře zdaněny. A která daně platit nebude, ta bude postavena mimo zákon. Problematické jsou paragrafy 82 a 84, které se dotýkají internetového hazardu. Nelegální weby se budou muset blokovat a o tom, který web je nelegální, rozhodne úředník, jenž adresu vystaví na zvláštní seznam. Poskytovatelé internetu pak mají 15 dní na to, aby danou adresu svým zákazníků nezobrazily.

 

To má dva hlavní problémy. Nikde v Evropě o blokování nerozhoduje ministerský úředník, ale když už, tak nezávislý soud. Díky vydanému předběžnému opatření může jednat i v řádu hodin. Právě převod pravomoci na soud navrhoval poslanec Jan Farský (Starostové/Top 09), ale až na ostatní poslance Top 09 a ODS (seznam) s tím nikdo nesouhlasil. Druhý problém spočívá v přenášení povinnosti blokovat weby na poskytovatele/operátory. Těm vzniknou nemalé náklady.

V praxi přitom blokování nelegální hazard nevymýtí. Provozovatelé stránek mohou přejít na jiné adresy, uživatelé mohou omezení obejít přes proxy, VPN sítě či změnou DNS. I samotní provozovatelé mohou uvést jednoduchý návod pro uživatele, jak blokování obejít. Více v článku Blokování hazardních webů nemá v České republice ani Evropě oporu ani obdobu.

Návrh zákona nakonec ve třetím čtení schválilo 149 ze 175 přítomných poslanců. Dokument teď poputuje do Senátu a nakonec k prezidentovi.

Ohodnoťte tento článek!