Poslanec pirátů „šel příkladem“. V služebním bytě s elektřinou zdarma těžil kryptoměnu

47
Poslanec Tomáš Vymazal a kryptoměny, ilustrace (zdroj fotografie: pirati.cz, licence: Creative Commons BY-SA 3.0 Unported)

O víkendu jsme zde psali o strmě rostoucí spotřebě elektřiny, která padne na těžbu kryptoměn a tím na chod těchto soustav coby platebních systémů. Studie, podle níž by jen samotný Bitcoin mohl letos tvořit už 0,5 % globální spotřeby, zmiňovala jako jeden z faktorů to, že někteří „kryptokopové“ těží za elektřinu, kterou sami neplatí, a nemají tak ekonomické zábrany dané poplatky za energii. Zdá se, že česká politická scéna teď jako na zavolanou přispěchala s lehce absurdní ilustrací tohoto jevu.

 

Těžba v poslaneckém bytě

Tuto zprávu jste už mohli zaznamenat i v nepočítačových médiích: správci služebních bytů, které mají k dispozici poslanci Parlamentu České Republiky, zjistili u jedné z těchto jednotek v Nerudově ulici nečekaně vysokou spotřebu elektřiny. Zde je třeba uvést jeden důležitý detail: elektřinu v těchto bytech za poslance hradí stát a spotřeba v tomto případě měla být několikanásobně vyšší, než u jiných poslanců. Jak už asi tušíte, dotyčný zákonodárce využíval elektřinu „zadarmo“ právě k těžbě kryptoměn. Pikantní, ale asi ne neočekávané je, že jde o poslance Pirátské strany. Ta má asi na jednu stranu k těmto technologiím přirozenou afinitu, ale těžba za cizí peníze také vyloženě svádí k strefování se do jejího názvu.

Digitálním havířem se v poslaneckém bytě stal Tomáš Vymazal. Podle tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny byla vysoká spotřeba zjištěna v prosinci a událost byla vyřešena přes poslanecký klub strany, jejíž členové „zjednali nápravu“ a zřejmě kolegovi domluvili. Asi nejde o vysoce závažný prohřešek, studenti na koleji toto asi také často páchají (a celkově asi jejich fárání přijde stát na mnohem víc). Takto „těžit“ z benefitu státem placené elektřiny ale není v pořádku minimálně z morálního hlediska a na poslance by měly v tomto ohledu být kladeny vyšší nároky. Tedy alespoň pokud nechceme skončit jako obrazně řečeno banánová republika.

Za toto jednání se už poslanec Vymazal omluvil. Tázán novináři ale zdá se těžení v erárním bytě nejprve popřel, později však stanovisko změnil s tím, že myslel, že se ho novináři ptali konkrétně na Bitcoin, zatímco on těžil kryptoměnu Zcash. To je jedna z alternativních kryptoměn těžená na grafických kartách; mimochodem láká na vysokou anonymitu a například podle Europolu se těší rostoucí oblibě v prostředí zločinu.

Podle svých vlastních slov těžil Vymazal počítačem, v němž byly tři GPU, takže „rig“ by nebyl až tak enormní, je-li toto pravda. Aktuálně.cz uvádí, že dle jím zjištěné informaci by škoda na účtu za elektřinu měla být okolo 2500–3000 Kč. Vymazal dle svých slov naopak očekával, že by mělo jít nanejvýš o několik set, údajně těžil po tři týdny. Slíbil nicméně, že částku, kterou Kancelář vyúčtuje, zaplatí a stejnou sumu plus výtěžek věnuje na charitu.

Zájem poslance Vymazala o těžbu kryptoměn přímo prezentoval jeho profil na webu pirátů
Zájem poslance Vymazala o těžbu kryptoměn přímo prezentuje i jeho profil na webu pirátů

Abych nezmrzl…

Vymazal také přišel s omluvou, že těžbu kryptoměny údajně provozoval do doby, než mu byl dodán přímotop, jakožto způsob náhradní topení „aby nezmrzl“. V bytě dle něj byla nesnesitelná zima, údajně jen 16 stupňů. To pravda trochu koliduje s vyjádřením Kanceláře Poslanecké sněmovny, podle kterého bylo pro zastavení dobývky třeba kontaktovat poslanecký klub. Coby informatik a člen pirátské strany Tomáš Vymazal podle všeho má ke kryptoměnám sám o sobě kladný vztah. Odkaz na své těžní aktivity právě s kryptoměnou Zcash má dokonce na profilu vystaveném na webu pirátů, takže /s trochou nadsázky/ pokud by mu na těžbu tak rychle nepřišli, možná by tam byly jeho pirátské úspěchy v mořích státní elektřiny transparentně vystaveny na odiv veřejnosti.

Podle Twitteru pirátů si Vymazal do Nerudovy přivezl jen část těžního hardwaru, který jinak používá, těžbě by se tedy podle toho skutečně věnoval dlouhodobě
Podle Twitteru pirátů si Vymazal do Nerudovy přivezl jen část těžního hardwaru, který jinak používá, těžbě by se tedy podle tohoto skutečně věnoval dlouhodobě

Ovšem abychom byli spravedliví, topit počítačem by samo o sobě nebylo hned špatné. Může to naopak být docela dobrý nápad ve srovnání s elektrickým přímotopem, který pálí energii bez sekundárního využití. Problém v tomto případě povstal z toho, že si poslanec Vymazal přinejmenším neuvědomil střet zájmů, který nastal kvůli tomu, že onou topící zátěží byla výdělečná činnost. Jak padlo výš, na zákonodárce či obecně politiky mají být kladeny vyšší morální požadavky a tím, že topil zrovna těžbou, se Vymazal sám postavil do podezřele vypadající situace, byť si dokážu představit, že mu její problematičnost nedošla. Pokud skutečně šlo jen o to teplo, pak by vše bylo v naprostém pořádku, kdyby jen místo Zcash poslanec počítal třeba Folding@home nebo jiné nezištné a obecně prospěšné úlohy… V takovém případě by na něm morální podezření neulpělo. (I když je otázka, zda nebylo hardwaru použito příliš. Pokud by spotřeba odpovídala tomu, co odebírá přímotop, možná by poplach nevznikl.)

Aktualizace (26.5.2018):

Podle nového vyjádření vytěžil Vymazal v poslaneckém bytě 0,23 Zcash, při aktuálním kurzu dle jeho vlastních slov 1442 Kč. Sněmovně zaplatil elektřinu za 1220 Kč a jak bylo přislíbeno, poukázal 4434 korun na charitativní účely (příjemcem je projekt Kuchařky bez domova). Tato částka by podle něj měla odpovídat hodnotě, která se za dané množství kryptoměny dala teoreticky získat při nejlepším kurzu (ceny kryptoměn nabyly vysoké hodnoty okolo začátku roku, od té doby se jejich tzv. kapitalizace výrazně propadla).

 

Poslanec pirátů „šel příkladem“. V služebním bytě s elektřinou zdarma těžil kryptoměnu
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (64.35%) 23 hlasů

47 KOMENTÁŘE

 1. Chybu bych nehledal v pirátovi, ale v systému. A jestli tenhle pirát svým jednáním způsobí, že následně budou elektřinu platit nájemníci, udělal správnou věc. A to říkám jako člověk, který piráty nevolil a ani je nikdy volit nebude.

  • Trochu mě děsí ten způsob uvažování. Zkusím využít díru a pak z toho udělám jakože dobro. Správně by snad bylo, kdyby přímo upozornil na to, že energie mají platit poslanci sami. Ale oba asi víme, že mu o nic takového nešlo a jen si chtěl přivydělat. Věřil bych, že je natolik blbý, že mu nedošlo, že ve služebním bytě by to dělat neměl, ale ty výmluvy na zimu, nebo že si myslel, že novináři budou řešit konkrétní kryptoměnu, to je fakt k pláči. To je jako kdybych se zeptal, jestli má doma xerox (záměrně píšu s malým písmenem) a on řekl, že ne, protože má kopírku jiné značky – i když dnes už asi není ta značka až tak spjatá se slovem kopírka jako dřív, ale příklad je snad jasný.
   BTW v tom bytě se fakt topí přímotopem??

   • Já moc nevidím rozdíl v tom, co ten člověk dělal. Kdyby to byl pařan, co má nabušenou mašinu s dvojicí grafik a noci trávil pařením her, bylo by to špatně? Kdyby to byl milovník sprchování a spotřeboval 5x tolik teplé vody, než ostatní nájemníci, bylo by to špatně?
    A není náhodou špatně spíš systém, kdy za služby nájemníci neplatí a vůbec nezáleží na tom, jak vysoké je čerpání těch služeb?

  • presne tak, chyba je v systeme.. poslanci nemaju co mat sluzobne byty! Ja ked pojdem robit do bratislavy, tiez mi nikto neda zadarmo sluzobny byt, musim si sam najst podnajom/kupit byt.. Preco by k*rva mali byt poslanci ini???

 2. Pro pár stovek tady budete lynčovat naivního digitálního komsomolce, ale že si jistý Demis Demisionovič Andrejev přihrál 50 mega, to je v pořádku… Přitom kličkují oba stejně, oba si myslí, že když ty „odkloněné“ peníze věnují na dobroserství, tak že to je zahráno do autu, a že je vše OK. Rozdíl je jen v té částce.

  Tenhle svět je úplně na hlavu postavený.

  • Tady jde o pár stovek, protože v tom neuměl chodit a zjistili to rychle.
   A mimochodem, ohledně Andreje: já byl na dvou demonstracích. Vadí mně oba a vadí mně toho víc. Ale protože mně vadí Andrej, to se nemůžu ozvat proti nešvarům jiných?

   • Tady jde hlavně o princip. Jestli šlo o pár stovek, nebo 50 mega je víceméně jedno, i když v jádru nechápu, co takový článek dělá na IT webu.

    Ale když už tu je, snažil jsem se vypíchnout to pozoruhodné, tedy způsob, jakým oba politici přistoupili ke své obraně. Nejprve zatloukat, následně zlehčovat a nakonec se přikrýt dobroserstvím. Jako paradoxní mi připadne, že pár stovek řeší všechny noviny a dělají z toho „případ“ (včetně novin patřících Babišovi), ovšem 50 mega je stále pro některé pouze „účelovka“

    Myslí-li to Piráti s bojem proti korupci vážně, dotyčný už měl být dávno pryč. Jenže to se nestalo, namísto toho přišlo „vysvětlování“. Stejně tak tu hrají špinavou hru ANO, kteří šli do politiky s bojem proti korupci – ale asi nemysleli na samokorupci…

    Takže co … vlastně nic. Když budeš chodit dostatečně dlouho po hlavě, nakonec ti to bude připadat jako normální.

    • Mne se libi, jak jsou ty mantinely u nas a napriklad v nemecku nastaveny uplne jinak. Babis to je extrem, ktery uz mel davno sedet uz v dobe, kdy vytuneloval tu firmu, ve ktere byl tehda reditelem. Ale zpatky k politikum..
     Si pamatuji, ze v Nemecku byla pred nejakym rokem,velka afera jednoho poslance, ktery pouzil nalitane mile s lufthansou ze sluzebnich cest pro soukrome ucely .. a on na to konto odstoupil.
     Tohle stat se v cesku, tak se kazdy bude smat..a proto jsou nemci tam kde jsou i pres takove supky, jako je uprchlicka krize a merkelova, ktera ztratila soudnost..

     • Za mě tedy radši „banánová republika“ ne o moc horší jak ostatní země, než řízená sebevražda a sebemrskačství 🙂 Ostatně co chtít po národu, který vymění jadernou energii za uhlí kvůli nehodě v japonsku…
      A když jsme u toho dieselgate to bylo z německa ne ? 😀
      Všici kradnú

     • @snehulak.. dieselgate byl urcite pruser..nicmene, tady se bavime o politice. Nikde to neni dokonale, ale jde o miru, jaka se toleruje a jaka uz ne. A to je problem u nas. Korupce jako prase a pritom se klidne ruinuji zivoty nekoho na exekucich, kdyz nekdo nezaplatil pitomych par set nebo tisic korun a zacnou mu skakat „poplatky“, ktere jsou lichva jako vysita.
      Jinak k jaderne energii.. osobne si myslim, ze je to naopak spravny krok ve smyslu smeru, jakym by melo lidstvo jit. Jestli je to realizovatelne dneska a jakym zpusobem, to je na jinou debatu.

  • Já bych nebyl až zas tak striktní, docela si dokážu představit, že mu to prostě jenom nedocvaklo (viz ten poslední odstavec). Je-li pravda to, že tam byl třeba ten přímotop, tak by asi zatopit počítačem napadlo kdekoho – když už se stejně bude pálit elektřina. Ale jak tam píšu, udělal rozhodně chybu, že mu nedošlo, že tam nemá těžit pro obohacení. (Pokud mu to jen nedošlo.)

   Ale asi by to pořád svědčilo o malých zkušenostech/rozhledu přece jenom dost mladého poslance, což je jiná věc. Na druhou stranu řada i o dost starších politiků mi přijde dost hrozná a nekompetentní morálně/odborně/osobnostně, takže rozhořčovat se zrovna nad tímhle (škoda nízká, její náprava nastala rychle), to by se asi člověk soustřeďoval špatným směrem.

  • kradl v čem? Dostal byt s náklady zdarma. Lze mluvit o zneužití výsad, ale o krádež opravdu nejde. Celý problém je v tom že se přiznal, že udělal blbost. Kdyby prostě zalhal tak jak je to zvykem a řekl že si pořídil přímotop, tak by nebylo o čem mluvit.

 3. vyvztava spise otazka, kdys mu to jakoze vytezilo par stovek, kolik ve skutecnosti za ty 3 tydny na te elektrine protezil? docela vtipne by bylo kdyby se ukazalo ze tezbou promrhal vetsi sumu nez kolik to nasledne prineslo 😀

 4. jinak prijde me ze na politika je ten pirat docela hloupej, proc proste nenapsal a nerek ze aby mu bylo teplo tak si ze sveho poridil primotop a proste se jim topil 😀 takove ty ventilatorove za par supu maj vpohode prikon i 2kW

 5. Autorovi článku nesedí čísla 🙂 Na 3 kartách s těžbou ZCash je konstantní spotřeba cca 0,6 kW, tzn míň než přímotop. A účet za elektřinu ve výši 2500-3000 Kč za 3 týdny odpovídá i při nejdražším tarifu elektřiny kolem 5 Kč/kWh těžbě na cca 8 kartách. Pokud má erár výhodnější ceny elektřiny (jak bych čekal), bylo by to ještě víc…

 6. V normalni zemi je to zneuziti poslaneckych vyhod. Pohadky o nejakych 3000 korunach at si vykladaji nekomu jinemu, kdyz uz si toho nekdo vsiml, muselo to byt >10x tolik. Zbavit mandatu, vykopnout ze strany, case closed, kdyz uz jsou pirati tak strasne transparentni. Nebo nejsou? 🙂
  Ale kdyz si lidi zvoli do vedeni zeme nejvetsiho sizunka, gaunera a zlodeje co doma najdou, netreba se vzrusovat, lidi to tak chteji.

  • V normální zemi by nebyl obviněný člověk premiérem.. oh wait! On by nebyl premiérem ani tehdy, kdyby existovalo jen PODEZŘENÍ, že udělal, to co udělal.
   Logicky z toho plyne, že buď je soudruh Pirát standardním odkláněčem českého zlodějstánu (a pak to nemá smysl řešit), nebo to klidně řešme, ale měřme všem stejně. Tady se rozmáhá to, že „našemu“ oblíbenému politikovi prohřešky odpustíme, ale tytéž prohřešky budeme vyčítat jeho politické konkurenci, kterou rádi nemáme (viz Gogo a jeho poznámka o TOP09). Tudíž se nedivme, že máme drahé silnice, drahé mobilní tarify a levné politiky.

   Při pohledu na volební výsledky a preference to ovšem vidím spíš na ten zlodějstán. Kdo nekrade, okrádá rodinu. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.