Poslanecká sněmovna nakupuje nové notebooky, mají vydržet 6 let

0

Těm, kdo si pamatují legendární aféru s mechanickými páčkami na ovládání bezdrátových sítí při nákupu notebooků pro dolní komoru Poslanecké sněmovny České republiky, teď možná přejde mráz po zádech. PSP ČR totiž chystá další nákup přenosných počítačů pro poslance – ty současné jsou již prý dost staré. Bylo (bude) proto vypsáno výběrové řízení na dodávku 210 nových strojů za 4 miliony korun.

 

Podle dosavadních informací nicméně není třeba obávat se plýtvání. Poslanci nyní stále využívají notebooky z posledního (nechvalně proslulého nákupu), který proběhl v roce 2006 – povedené, nicméně tehdy dost předražené ThinkPady T60. Tehdy se jednalo o nákup 220 počítačů za 9,9 milionu korun, jeden tedy vyšel na 45 tisíc Kč. Nyní bude cena za jeden notebook výrazně nižší; pokud nedojde k překročení rozpočtu, dostanou poslanci nové počítače za 19 000 Kč/kus. Oznámení předběžných informací o zakázce se přitom zmiňuje o dokovací stanici, která by měla umožnit využití další již pořízené techniky, kterou PSP ČR disponuje, například externích monitorů.

IBM ThinkPad T60

Oznámení se dále zmiňuje o tom, že nové notebooky mají sloužit celkem 6 let – tedy do konce příštího volebního období. Dále je zmiňována možná alternativa v podobě nákupu 400 stolních sestav, zároveň je ale zdůrazněno, že nákup notebooků by vyšel levněji. O záručních podmínkách a servisu se dokument nezmiňuje.

Celkově dosavadní informace působí na poměry české politiky dost rozumně. Za necelých dvacet tisíc by mělo být možné při hromadné objednávce sehnat adekvátní notebooky, které by poslancům měly oněch šest let vydržet ve slušném stavu – byznysové stroje bývají fyzicky odolné a poslanci ke své práci nepotřebují výkonný hardware ani displeje s vysokým rozlišením a IPS matricemi. Nezbývá než doufat, že se nebude opakovat „páčková“ aféra z posledního nákupu, kdy vyhrála firma AutoCont s notebooky IBM ThinkPad T60, ačkoliv nabízela dvojnásobnou cenu oproti konkurenčnímu Dellu. Ten byl diskvalifikován kvůli drobnosti – neměl hardwarový přepínač Wi-Fi, což podle expertů z Parlamentu ohrožovalo bezpečnost.

Zdroj: České noviny, isvzus.cz

Ohodnoťte tento článek!