Poslechněte si ukázky z audioknihy o Stevu Jobsovi [+ rozhovor]

0

Včera se začala prodávat audiokniha Steve Jobs od Waltera Isaacsona, 26,5hodinový záznam exkluzivně přináší nakladatelství Práh se serverem audioteka.cz. Pokud váháte, zda si koupit klasickou knihu, nebo vyzkoušet čtenou verzi, možná vám ve výběru pomohou následující ukázky.

Knihu namluvil Martin Stránský, jehož hlas určitě znáte z české verze seriálu Dr. House nebo jako dabéra robota Bendera ve Futuramě. Jak Stránský potvrdil v rozhovoru, také se považuje za „Apple ovci“, takže pro něj kniha nebyla jen prací, ale možná i zábavou.

Martin Stránský

V knižní podobě se prodalo 35 000 výtisků životopisu. Stažitelná verze v MP3 je na audioteka.cz od včerejška za 299 Kč. Sedmého března se bude za 399 Kč prodávat i audiokniha na třech CD (ale v MP3).

Ukázky

Přepis rozhovoru

O délce audioknihy Steve Jobs

Přiznávám, že s takhle rozsáhlým dílem, se setkávám poprvé, takže jsem byl trochu překvapený, kolik času to zabere. Ale na druhou stranu je tam spousta pasáží, které mají úžasný spád a člověka ženou kupředu, takže mi vlastně ani nepřišlo, že je to nějak extrémně dlouhé.

O osobním vztahu k Applu

Já, jestli se to tak dá říct, se sám považuji za jednu z tzv. „Apple ovcí“, protože používám výrobky Apple a mám s nimi jen tu nejlepší zkušenost. Oceňuji to, co se Jobs snažil na  výrobcích prosazovat – že to je jednoduché, člověk tomu nemusí až tak moc rozumět. Právě proto, že jsem ta Apple ovce, tak jsem k tomu přistupoval možná i s takovou nostalgií. Nebyla to prostě jenom rutinní záležitost a svým způsobem je to taková splátka Stevu Jobsovi, za to co pro mě udělal.

O Stevu Jobsovi

„Já už jsem si předtím o něm myslel, že je to velmi zajímavý pán, ale to je asi něco úžasného, potkat se s takovým člověkem, který dokáže zarputilostí a touhou po něčem, co má být dokonalé a ještě navíc hezké, prosadit, aby ty věci fungovaly, tak jako to dělal on. Kolikrát měl jen představu, jak by to mělo fungovat. A tohle je na něm nejpřínosnější.“

O audioknihách

Více než třetinu života trávím v autě, takže moc číst nestíhám, snažím se o prázdninách, ale to mi taky ne vždy vyjde, takže je pro mě audiokniha nejednoduší řešení, něco, co můžu nahrát do iPadu nebo iPhonu nebo strčit do cédéčka v autě a poslechnout si to. Ne vždycky máte v autě náladu poslouchat písničky a to mluvené slovo je zvláštní, příjemné, může Vás to naopak budit v autě k větší pozornosti. Mám je prostě rád.

Martin Stránský

Narodil se v Jihlavě. Jako syn herce a pozdějšího ředitele Horáckého divadla Miloše Stránského měl k divadlu blízko a také si v dětství několikrát zahrál. Po studiích na DAMU nastoupil do stálého angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kterému zůstal věrný. Zde také získal Cenu Vendelína Budila za roli Eddieho v inscenaci Millerova Pohledu z mostu. Díky této roli se dostal do širší nominace na Cenu Thálie.

Na tuto cenu aspiroval také nominací za ztvárnění arogantního spisovatele Abela Znorka ve hře Enigmatické variace (Eric-Emmanuel Schmitt). Je stálým hostem pražského Divadla pod Palmovkou. Na divadelních prknech byl mimo jiné Cyranem, Miláčkem, Valmontem, Jagem, Petrucciem, McMurphym v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Pravidelně se objevuje v televizních seriálech a celovečerních filmech. Pravidla lži, Anička s lískovými oříšky, Peklo s princeznou, Ulice, Kriminálka Anděl, Místo nahoře, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě 2. Martin je jedním z nejlepších současných dabérů.

Je držitelem Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Ceny diváků za dabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House. Určitě ho znáte jako hlas  spousty dalších výrazných postav, třeba robot Bender z animované série Futurama. Před nedávnem exceloval v audioknize Muži, kteří nenávidí ženy od Stiega Larssona.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jestli dobře počítám, tak průměrně stát platil za připojení jedné knihovny 3333 korun měsíčně. Myslím, že je dobře, že už to dál platit nebude a rázem se ukáže, že se nechá knihovna připojit za desetinu této částky a nebo možná úplně zadarmo. Většina poskytovatelů v místě knihovny to určitě ráda vezme jako „reklamní akci“ a připojí knihovnu (v naprosté většině případů 1-2 počítače) zadarmo.