Poslední krok před 5G. Mobily Samsungu budou surfovat rychlostí až 1,2 Gb/s

0
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7

Samsung se předhání s Qualcommem, kdo vyrobí nejrychlejší LTE modem na trhu. Momentálně vedou Korejci. Samsung představil první čip podporují LTE kategorie 18, který umí komunikovat současně přes šest různých pásem a může dosáhnout teoretické rychlosti stahování až 1,2 Gb/s.

Dosavadní špičkou byl čip Exynos 9 využívaný v Galaxy S8 (a zřejmě Galaxy Notu 8), jenž nabízel LTE kategorie 16 agregující pět pásem o rychlosti až 1 Gb/s. Uplink je v obou případech 150 Mb/s.

Rychlost 1,2 Gb/s je kromě spojení šesti 20 MHz širokých pásem dosažena i efektivnější modulací 256-QAM (třetinový nárůst rychlosti oproti běžnému 64-QAM) a využitím čtyřanténního systému 4×4 MIMO.

Je prakticky nemožné, že byste takovou rychlost vůbec někdy mohli využít. Samsung sice slibuje velkovýrobu modemu ještě před koncem roku 2017 (tudíž bude připraven pro Galaxy S9), ale podpora v mobilu je jen částí skládanky.

Podporu musí zahrnout také operátoři. V Česku se velmi zřídka agregují dvě nebo nanejvýš tři pásma. Operátoři nemají k dispozici ani tolik potřebných frekvencí ani takovou šířku. A jestli tyto podmínky někdy splní, budou už stejně nasazovat 5G sítě. Ostatně i Samsung mluví o novince jako o přípravě na sítě nové generace. Jeho modem zužitkuje všechny dostupné frekvence včetně těch bezlicenčních (5 GHz), totéž se očekává od 5G.

Ohodnoťte tento článek!