Poslední krok před 5G. Mobily Samsungu budou surfovat rychlostí až 1,2 Gb/s

0
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7

Samsung se předhání s Qualcommem, kdo vyrobí nejrychlejší LTE modem na trhu. Momentálně vedou Korejci. Samsung představil první čip podporují LTE kategorie 18, který umí komunikovat současně přes šest různých pásem a může dosáhnout teoretické rychlosti stahování až 1,2 Gb/s.

Dosavadní špičkou byl čip Exynos 9 využívaný v Galaxy S8 (a zřejmě Galaxy Notu 8), jenž nabízel LTE kategorie 16 agregující pět pásem o rychlosti až 1 Gb/s. Uplink je v obou případech 150 Mb/s.

Rychlost 1,2 Gb/s je kromě spojení šesti 20 MHz širokých pásem dosažena i efektivnější modulací 256-QAM (třetinový nárůst rychlosti oproti běžnému 64-QAM) a využitím čtyřanténního systému 4×4 MIMO.

Je prakticky nemožné, že byste takovou rychlost vůbec někdy mohli využít. Samsung sice slibuje velkovýrobu modemu ještě před koncem roku 2017 (tudíž bude připraven pro Galaxy S9), ale podpora v mobilu je jen částí skládanky.

Podporu musí zahrnout také operátoři. V Česku se velmi zřídka agregují dvě nebo nanejvýš tři pásma. Operátoři nemají k dispozici ani tolik potřebných frekvencí ani takovou šířku. A jestli tyto podmínky někdy splní, budou už stejně nasazovat 5G sítě. Ostatně i Samsung mluví o novince jako o přípravě na sítě nové generace. Jeho modem zužitkuje všechny dostupné frekvence včetně těch bezlicenčních (5 GHz), totéž se očekává od 5G.

Poslední krok před 5G. Mobily Samsungu budou surfovat rychlostí až 1,2 Gb/s

Ohodnoťte tento článek!