Postavte si nVidia Ion doma

0

Zotac už u nás prodává zajímavé Mini-ITX desky pro Intel i AMD s čipsety Nvidia, nyní oznamuje dvě novinky i pro Intel Atom, tedy platformu Nvidia Ion.

Desky s označením IONITX-A-U a IONITX-B-E se liší použitým procesorem, dražší verze obsahuje dvoujádrový Atom 330 a na desce přítomný DD/DC zdroj, levnější pak pouze jednojádrový N230. Společně pak těží z výhod čipové sady GeForce 9400. Pokud pomineme mnohem vyšší výkon grafického jádra a CUDA/PhysX/PureVideo HD, oproti podobným deskám Intel Little Falls 2 nebo alternativám Gigabyte či MSI, nabízí Zotac i další fičůry navíc.

Rozšířovat můžete Mini PCIe slotem (Intel pouze PCI), máte k dispozici až deset USB 2.0 konektorů (Intel 8) a hlavně čtyři SATA 300, byť jeden v podobě eSATA (Intel pouze 2× SATA). Výhodou jsou i digitální videovýstupy DVI nebo HDMI. Co uživatele naopak trápit nemusí, je použití pouze dvou čipů u Ionu (Atom a GeForce pod jedním chladičem) oproti třem u Intel (Atom a dva můstky čipsetu). Rozměry desek jsou stejné, navíc obě hyzdí malý ventilátor.

Zatím neznáme dostupnost, osobně tipuji až začátek prázdnin, neboť na Computexu v červnu/júnu nejspíše výrobci Ion teprve předvedou veřejnosti. Expreview se ale podařilo zjistit ceny. Desky se mají poprvé objevit v Japonsku, proto jen orientační převod z Yenů na dolary. Verze s dvoujádrovým Atomem bude stát přibližně 300 dolarů a s jednojádrovým pak 200 dolarů. Částky jsou přibližně 2–3násobné oproti řešení Intelu, ale odpovídá to cenovému navýšení 100 dolarů, o kterém se už dříve mluvilo. Potenciální zákazník bude muset sám rozhodnout, jestli mu ty výhody za příplatek stojí, minimálně si však může postavit vlastní mašinu s Ionem bez diktátu ostatních výrobců a jejich hotových řešení. A to je dobrá zpráva.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!