Potíže u monitorů s vyššími obnovovacími frekvencemi a GeForce GTX 1080/1070

0

Před rokem jsme zde měli zprávu, upozorňující na zvýšenou klidovou spotřebu grafických karet s čipem GM200 (GeForce GTX 980 Ti, GTX Titan X), pokud je k nim připojen monitor s vysokou obnovovací frekvencí (144 Hz). Tato chyba, později řešená změnami ovladačů, spočívala v tom, že vysoká snímková frekvence kartu nutila nastavit vysoké takty GPU, což znamenala růst spotřeby v nečinnosti o zhruba 60 W a tím i růst hlučnosti mimo hry. Zdá se, že s tímto fenoménem se lze setkat i na 16nm Pascalech (GeForce GTX 1080, GTX 1070).

Podle The Tech Reportu se problém u karet s čipem GP104 také může objevit, ale naštěstí asi bude postihovat méně uživatelů. Naměřit zvýšenou spotřebu se redaktorovi podařilo po připojení druhého monitoru. To není úplně neočekávané, neboť takto se v minulosti řada grafických karet chovala – aktivita druhého monitoru si vyžaduje operace navíc a to může kartu poslat do vyšších výkonnostních stavů, kde má výrazně větší odběr.


Eizo Foris FS2735

Dotčená konfigurace měla monitor Asus ROG Swift PG279Q (s G-Sync až 165 Hz, jinak 144 Hz) a Eizo Foris FS2735 (144 Hz, FreeSync), oba připojené k DisplayPortům karty GeForce GTX 1080 Xtreme Gaming on Gigabyte. Při připojení jen jednoho monitoru mělo celé PC spotřebu mezi 65–75 W a grafika běžela na úsporných taktech (291 MHz), a to i pokud měla pracovní plocha nastavených maximálních 144/165 Hz.

Ke zvýšení spotřeby ale došlo, pokud byl připojen druhý monitor – při PG279Q běžícím na 165 Hz s G-Sync se po připojení Eiza frekvence zvedla na 1304 MHz, a to i tehdy, pokud byl druhý monitor nastaven jen na 60 Hz. Zvýšení spotřeby je o 30–40 W, Tech Report naměřil 107 W pro celé PC, nezmiňuje ale, zda to již vedlo k zvýšené hlučnosti chlazení. Na této spotřebě pak systém zůstane i při nastavení druhého monitoru na 144 Hz.

Vyšší spotřeba GTX 1080 s dvěma monitory (Zdroj: The Tech Report)
Vyšší spotřeba GTX 1080 s dvěma monitory (Zdroj: The Tech Report)

Podle The Tech Reportu jejich kartě nepomohlo vypnutí G-Sync (tedy situace, kdy PG279Q běží jen na 144 Hz a Eizo na 60 Hz), frekvence GPU zůstala na 1304 MHz. Kupodivu se ale podařilo dostat ji na úspornou úroveň 291 MHz, pokud bylo Eizo na 144 MHz a Asus na 60 Hz. Oba monitory by mají stejné rozlišení (2560 × 1440, 8bitové barvy na vstupu), takže není jasné, kde se rozdíl bere.

 

Tato potíž naštěstí nemusí trápit ty, kdo mají jen jeden herní monitor (i když uvidíme, zda se neobjeví anomálie ještě s 4K obrazovkami s vyššími frekvencemi na DisplayPortu 1.3). Nicméně pokud máte dvojici herních monitorů – nebo jeden herní a jeden běžný sekundární na práci – pak bude asi lepší, když nějakým monitorovacím nástrojem zkontrolujete takty GPU při zobrazování plochy Windows. Je totiž možné, že vám karta opět protáčí elektroměr i mimo hraní. Nvidia snad úpravou ovladačů opět poopraví nastavení taktů a umožní provoz více monitorů s nižší spotřebou, zatím byste ale pro zmírnění příkonu a hluku museli manuálně nastavit nižší frekvence a maximální hodnoty ručně povolovat jen při hraní.

 

 

Pozor na monitory s nestandardní frekvencí na DVI

Dnes se objevila zpráva ještě o jednom potenciálním problému, který můžete s monitorem na vyšší obnovovací frekvenci potkat. Týká se ale jen monitorů s nestandardní obnovovací frekvencí a rozhraním DVI – jde o různé modely obvykle z Koreje (značky Achieva Shimian, Qnix a další), prodávané polooficiální distribucí, které mají rozlišení 2560 × 1440 bodů a rozhraní dual-link DVI. Jeho přetaktováním ale mohou pracovat na vyšší frekvenci, než je standardně přípustné, často až po 120 či dokonce 144 Hz. Takováto LCD byla jednu dobu značně populární díky příznivé ceně a panelům IPS.

S GeForce GTX 1080 a GTX 1070 mají ale taková LCD údajně problém. Překročení standardní frekvence pixelu u DVI nad 330 MHz, které vyžadují, totiž způsobuje, že vám nenaběhnou Windows, systém se zasekne při inicializaci (třeba do BIOSu se ale dostanete). Takováto LCD je tak při rozlišení 2560 × 1440 bodů možné provozovat maximálně na 81 Hz. Respektive – je možné je provozovat i na vyšších frekvencích, neboť problém nastává jen při startu počítače. Po naběhnutí systému je možné se na vyšší obnovovací frekvence přepnout a vše funguje až do restartu. Museli byste ale tento režim vždy aktivovat ručně a zase vrátit nízkou frekvenci před vypínáním či restartováním PC (nenadálý restart pak asi bude nutné ošetřit nouzovým režimem).

Tento problém dle techPowerUpu postihuje jak nereferenční, tak referenční karty (alias „Founders Edition“). Jak velké množství lidí se u nás může týkat, nevím. Dotyčná korejská LCD se u nás oficiálně pokud vím neredistribuují, museli byste si takové koupit přes Ebay a podobné kanály.

GeForce GTX 1080 (Zotac)

Zdroje: The Tech Report, techPowerUp

Potíže u monitorů s vyššími obnovovacími frekvencemi a GeForce GTX 1080/1070

Ohodnoťte tento článek!