Potvrzeno. Apple uskuteční svůj dosud největší obchod, za 3 mld. kupuje Beats

0

Šeptanda ze začátku měsíce byla pravdivá. Apple pohltí společnosti Beats Music a Beats Electronics, avšak ne za dříve spekulovaných 3,2 miliardy USD, ale „jen“ za 3 miliardy. Z toho 2,6 miliardy zaplatí v hotovosti, 400 milionů v akciích. Obchod ještě musí schválit regulační úřady, jeho dokončení se tak plánuje až na poslední čtvrtletí 2014. Značka Beats zůstane zachována.

Pro Apple je to nejdražší obchod historie. Při dosud největší akvizici z roku 1997 firma koupila NeXT, díky čemuž se jí zpět vrátil i Steve Jobs. Apple tehdy zaplatil 400 milionů dolarů, což by při započtení inflace bylo dnes okolo 600 milionů.

Apple kupuje Beats za 3 miliardy dolarů
Apple kupuje Beats za 3 miliardy dolarů

Cupertinští potvrdili, že zájem měli o výrobky i služby. Beats Music je hudební půjčovna dostupná na iOS, Androidu a WP, která ale v konkurenci se Spotify apod. příliš neuspěla, má jen 250 000 předplatitelů. Těsnější spojení s iTunes a 800 miliony uživatelů Applu ale v růstu možná pomůže. Beats Electronics zase vyrábí sluchátka a reproduktory. Ty už prodává ve svém Storu.

Beats jsme mimochodem dosud znali především kvůli vazbám s HTC. Tchajwanská společnost v roce 2011 koupila v Beats majoritní 50,1% podíl za 300 milionů dolarů. HTC díky tomu uváděla speciální edice telefonů s „béčkovými“ sluchátky a do hudebního přehrávače vložila zvláštní ekvalizéry, které odpovídaly zvukové představě Beats. HTC se ale podílu nakonec postupně zbavilo. Poslední čtvrtinový podíl zpětně prodalo letos za asi 250 milionů dolarů. Tržní hodnota Beats je tedy okolo miliardy dolarů. Apple ji ztrojnásobil.

 

Beats v roce 2008 založil rapper Dr. Dre spolu s hudebním producentem Jimmy Iovinem. Firma se pyšní výborným marketingem. I přes výtky ke kvalitě zvuku (důraz na basy) se totiž sluchátka výborně prodávají. Může za to také spojení značky s celebritami nebo sportovci.

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář