Potvrzeno: Nokia prodává navigaci Here německým automobilkám za 2,8 miliardy eur

0

O čem se před týdnem pouze šuškalo, to už je realita. Finský výrobce se dohodl na prodeji mapové divize Here skupině německých automobilek BMW Group, Daimler a Audi (koncern Volkswagen Group). Odkupní cena činí 2,8 miliardy eur. Akvizice by měla být dokončena v prvním čtvrtletí 2016, obchod ještě budou muset schválit antimonopolní úřady.

 

O prodeji Here už Nokia mluvila několik měsíců. Firma prošla velkou transformací. Nejdříve se zbavila mobilní divize, kterou prodala Microsoftu. Teď prodává navigace. Klíčovým zůstane výstavba a provoz síťové infrastruktury, v tomto byznysu dokonce posílí. Nokia momentálně kupuje svého konkurenta Alcatel-Lucent, který mu zajistí vstupenku do Severní Ameriky. Kromě toho ale Nokia bude vyvíjet experimentální projekty jako mobily a tablety (licencuje ostatním značkám) nebo kameru pro virtuální realitu.

Here má aktuálně 6500 zaměstnanců. Divize v první polovině roku utržila 552 milionů eur a dosáhla provozního zisku 31 milionů. Here obstarává kartografii, má vlastní snímkovací technologie (Lidar), tvoří navigační software pro auta i mobily a v poslední době se snaží prosadit přesnějšími mapami (Nokia je označuje jako HD maps) pro auta s umělou inteligencí. To je také důvod, proč Here kupují automobilky. Chtějí se stát nezávislými.

Zdroj: Nokia

Ohodnoťte tento článek!