PowerColor HD 7970 Vortex II s taktem 1,1 GHz tvrdě útočí na GTX 680

0

Jádro Tahiti od společnosti AMD vám jistě nemusím představovat, stejně tak jistě všichni znáte Radeon HD 7970, který je již s námi několik měsíců. Ale není tomu tak dlouho, co tuto doposud nejvýkonnější jednočipovou kartu z dílen AMD porazila GeForce GTX 680, kterou má na svědomí Nvidia. Dnes však potěším především fanoušky AMD, protože PowerColor představil HD 7970 Vortex II, který má ambice pokořit referenční GTX 680.

Čip Radeonu HD 7970 Vortex II, který je vybaven 2048 stream procesory, tepe na frekvenci 1100 MHz. A to už je oproti referenčnímu taktu 925 MHz značný rozdíl. Také efektivní takt paměti o kapacitě 3 GB, který je u této karty hodně důležitý, porostl z 5,5 GHz na 5,7 GHz. O závislosti výkonu na taktu pamětí se více rozepsal Adam Vágner v článku: Přetaktování Radeonů HD 7970: brzdí je paměti? (test). A jak z jeho článku vyplývá, takt pamětí je u HD 7970 velmi podstatným činitelem.

Nyní již k chladiči, se kterým jste se mohli poprvé setkat u Radeonu HD 6950 Vortex Edition. Přestože se jedná o jeho druhou generaci, valných rozdílů design nedostál. Tím jediným a zároveň nejpatrnějším je absence jedné heatpipe. Nový model nese pouze tři. Otázkou zůstává, jak se tato změna projeví na chladícím výkonu. Na druhou stranu se zdá, že chladič nepostrádá svou hlavní vlastnost, jejiž funkčnost je poněkud diskutabilní. Opět by mělo jít nastavit vzdálenost ventilátorů od žebrování, pomocí slotu se závitem v němž jsou větráčky umístěny. To údajně zlepšuje průtok vzduchu pasivem.

Tištěný spoj, jehož fotografie se objevila již v lednu, je mimo jiné vybaven čipem podporujícím softwarovou kontrolu napětí 8+1+1fázové napájecí kaskády. Ta je pak živena dvojicí 8pinových konektorů. Více informací o součástkách použitých u této karty naleznete v lednové novince.

Z grafických výstupů pak na dvouslotové záslepce karty naleznete jeden HDMI, dva DVI a ještě dvojici mini DisplayPortů. Dostupnost Radeonu HD 7970 Vortex II je očekávána v průběhu dalšího měsíce za blíže nespecifikovanou cenu.

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!