PowerColor vydal Radeon HD 7750 s nízkým profilem a čtyřmi DisplayPorty

0

Ve firmě PowerColor jako by se zamysleli a řekli si: jestli pak není nějaká nika, kterou ještě nemáme obsazenou? Z takové nějaké úvahy zřejmě vznikla karta Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition. Jde o grafiku s 28nm čipem Cape Verde, osazenou čtyřmi výstupy pro připojení monitorů. To sice v dnešní době není nic neobvyklého, většinou to však asi nedostanete v tak kompaktním balení, jako u této karty. Výtvor PowerColoru totiž nejen že zabírá jen jeden slot, navíc se ještě jedná o nízkoprofilovou kartu, jak ostatně název naznačuje.

U větších (obvykle dražších) grafických karet lze čtyři výstupy vcelku snadno osadit ve složení dvakrát DVI a jednou HDMI a DisplayPort. Zřejmě už ale tušíte, že v tomto případě to tak snadné nebude. Na PCB se do délky zkrácené záslepky akorát tak vejde čtveřice mini DisplayPortů – je tedy použita stejná koncepce jako u šestivýstupových highendových karet. To znamená, že většinu typů monitorů budete muset připojovat přes adaptéry, neboť i po několika letech není přítomnost DisplayPortu na obrazovkách ani zdaleka běžnou věcí. Naštěstí by dle stránek výrobce měly být součástí balení i dva pasivní adaptéry na DVI (single link) a dvě redukce na velký DisplayPort.

Powercolor Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition
Powercolor Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition

  Powercolor Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition Powercolor Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition Powercolor Radeon HD 7750 Eyefinity 4 LP Edition

Jádro Cape Verde, které má u modelu HD 7750 aktivních 512 stream procesorů, je v tomto případě taktováno na 800 MHz (ačkoliv mnohé jiné karty se od loňského léta začaly vyrábět s taktem 900 MHz). Paměť typu GDDR5 běží na obvyklém efektivním taktu 4,5 GHz, místo obvyklejšího 1GB přídělu jsou jsou ale osazeny rovnou 2 GB paměti, což by se snad mohlo hodit při provozu se čtyřmi monitory. Chlazení je aktivní a bohužel nevypadá dvakrát sofistikovaně – nepříliš velkou pasivní sekci profukuje radiální ventilátor.

PowerColor naneštěstí prozradil jen maximální rozlišení spustitelné na jednom výstupu (4096 × 2160 bodů, což by měl být limit DisplayPortu 1.2). Samotné AMD ale neuvádí žádná omezení při aktivaci více výstupů najednou a Eyefinity by údajně mělo zvládnout celkovou pracovní plochu až do rozměru 16 000 × 16 000 bodů, takže se zde snad žádná nepříjemná překvapení neskrývají.

 

Pokud byste na čtyřmonitorové sestavě chtěli s touto grafikou provozovat hraní, asi se se zlou potážete. Karta je zřejmě určena spíše pro pracovnější činnosti, či pro tvorbu „videozdí“ a podobné účely, kde naopak potěší uměřená spotřeba Radeonu HD 7750.

Na trhu by se coby potenciální konkurence jinak již měl pohybovat podobný Radeon firmy VisionTek. Ten má výstupů rovnou šest, jenže zase není nízkoprofilový. Co je ovšem důležitější, není zdá se zrovna dobře sehnatelný.

Zdroj: PowerColor (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!