PowerColor, XFX a Gigabyte uvádějí nereferenční grafiky Radeon RX Vega 64 a 56

10

Tak dlouho se čekalo na nereferenční verze grafických karet Radeon RX Vega 56/64, že teď až skoro působí divně, že by mělo jejich stále se zvětšující zpoždění být utnuto. Nicméně to vypadá, že čekání je pomalu skutečně u konce. Náhle a bez nějakých předběžných úniků informací totiž nyní tři z výrobců grafických karet své modely uvedli na trh a minimálně některé z těchto karet by se asi mohly poměrně brzo začít i reálně prodávat.

 

XFX Dual

První z karet, která by měla být předběžně uvedena, je XFX Radeon RX Vega 64 Dual a její sesterský model Radeon RX Vega 56. Jde o provedení, jehož snímky se objevily na začátku listopadu. GPU je chlazené dvojicí axiálních ventilátorů s krytem imitujícím materiál z uhlíkových vláken. Zajímavé na této kartě je, že je založená na krátkém PCB, které na snímcích vypadá jako deska z prototypu Radeon RX Vega 64 Nano. Karta má napájení dvěma osminipiny, nacházejícími se ve vybrání uprostřed, a jako výstupy trojici DisplayPortů a jedno HDMI.

Poměrně podstatná informace je, že modely XFX Dual jsou čistě dvouslotové, zatímco některé jiné Vegy budou zasahovat do třetího slotu. Mají referenční takty (Vega 64: 1247–1546 MHz, paměti 1,89 GHz, Vega 56: 1156–1471 MHz, 1,6 GHz paměti), nejsou tedy nijak přetočené z továrny. Nicméně kromě provozních vlastností, jako je hlučnost a teploty, se od referenčního provedení mohou lišit i výkonem – systém řízení spotřeby by při lepším chlazení měl v průměru nasazovat o něco vyšší takty. Kdy se mají tyto karty dostat přímo do obchodů, zatím nevíme, stejně jako nebyly prozrazeny doporučené ceny. Podle webu VideoCardz byly karty formálně uvedeny již minulý týden, přímo na stránkách firmy XFX ale ještě nejsou.

PowerColor Red Devil

Druhý soutěžící, karta PowerColor Radeon RX Vega 64 Red Devil opět i s mladším bratříčkem RX Vega 56 Red Devil, ale už je oficiálně vydaný určitě. Také tuto kartu jsme již předběžně viděli, jde o tříslotový model s třemi 90mm ventilátory. Ty jsou polopasivní, při teplotě pod 60°C se zastavují. PCB je u obou modelů napájené dvěma osmipiny, nese VRM o 12 fázích a je nereferenční, má například netypické výstupy s dvěma HDMI a dvěma DisplayPorty. Karta je celkově dlouhá 31,6 cm.

PowerColor karty také hned z továrny o něco přetaktoval. Radeon RX Vega 64 v provedení Red Devil poběží na frekvenci maximálně až 1607 MHz, což by znamenalo přetaktování o 3,9 %, základ je údajně 1417 MHz (viz specifikace). Radeon RX Vega 56 se stejným provedením má takt boostu 1526 MHz, což by představovalo 3,7 % navíc, základ ještě v parametrech uveden není. Takty pamětí HBM2 zůstávají v obou případech původní, 1,89 GHz efektivně u RX Vega 64 a 1,6 GHz u RX Vega 56, kapacita je pak výchozích 8 GB. Kartu Radeon RX Vega 64 Red Devil, tedy plnou verzi, již stihl zrecenzovat web ComputerBase, jeho test je zde.

Chlazení v backplatu u Gigabyte, šest výstupů

Třetí karta bude nejzajímavější, jelikož ji na rozdíl od předchozích ještě neznáme. Gigabyte (o této firmě dokonce kolovaly drby, že Vegy zrušila) vydala Radeon RX Vega 64 Gaming OCRadeon RX Vega 56 Gaming OC s chladiči WindForce 2X. Ten používá dvojici protiběžných axiálních ventilátorů o průměru rotoru 100 mm, které jsou opět mimo zátěž vypnuté. PCB by mělo být plně nereferenční s 13fázovým napájením (krmeným dvěma osmipny) a docela zajímavými výstupy. Gigabyte na rozdíl od předchozích modelů používá obě patra záslepky a osazenu má jak trojici DisplayPortů 1.4, tak i tři porty HDMI 2.0b.

Chladič má některé zajímavé detaily. Jeho hlavní část tvoří konvenční dvoukřídlý pasiv s 8mm heatpipe, které by měly mít v základně přímý kontakt s GPU a pamětí HBM2. Co je ale nezvyklé: jakási forma pasivního chlazení se nachází i z rubové strany PCB. Karta má totiž ve svém backplate také cosi jako měděnou základnu, dosedající na místo za grafickým procesorem. Teoreticky by tak měla vyvádět nějakou část tepla do backplate, které by jej mohlo vyzařovat a odevzdávat průvanu ve skříni.

Navíc je ale okolo ještě další zploštěná heatpipe, jež má zřejmě přiléhat do míst, za nimiž jsou na PCB hřející mosFETy napájecí kaskády. Opět má tedy zřejmě rozvádět teplo z karty do backplate. Myslím, že heatpipe na backplatu zatím nikdo použít nezkoušel, takže bude zajímavé vidět, jak účinné to je (teplo prostupující do backplate by snad měla zachytit termokamera). Využívat k chlazení i zadní část karty, která je ve skříni obvykle dobře exponovaná průvanu, by mělo obecně být dobrým nápadem, ale pochopitelně jen za předpokladu, že se podaří teplo z GPU a VRM na tu druhou stranu převést.

Vega od Gigabyte s chladičem WindForce 2X má v backplate další heatpipe a základnu za GPU
Vega od Gigabyte s chladičem WindForce 2X má v backplate další heatpipe a základnu za GPU

Také tyto modely mají být přetočené. Pro Radeon RX Vega 56 Gigabyte v tomto provedení Gigabyte zatím nemá na webu informace, pro model Vega 64 ale ano (viz zde). Podle specifikací by plnotučný model měl mít základní takt nastaven na 1276 MHz a Boost na 1560 MHz, což je spíše kosmetické přetaktování, takže opět asi bude platit, že potenciál pro zvýšení výkonu přinese hlavně lepší chlazení.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

  1. GTX 2070/80 bude oznámená v lednu na výstavě CES ? Třeba oznámí i Vegu refresh ? Pokud bude mít Vega při 12nm lepší spotřebu a výkon na úrovni 1080, bude to zajímavé. Spíš ale bude mít myslím smysl přejít rovnou na Navi, tedy pokud by se chtěli dotahovat na konkurenci. Ale nevím co má Navi umět… tak jen blábolím… Přeji všem hezký víkend 🙂

  2. Neda mne to, ale stoji za to kouknout do garaze na clanek a hlavne diskuzi “Nereferenční Radeon RX VEGA se konečně blíží: otestovaný POWERCOLOR je přesně co jsme chtěli!”

    Stoji za to mu tam udelat ten trafic, stoji to za tu prdel, jak v diskuzi jakmile nekdo neco napise proti AMD, tak jak okamzite vsechno v souvislostech obhajuje. No proste objektivni az na pudu.