Jednota v bezdrátovém nabíjení. Powermat se spojuje s Qi

0
Powermat Charging Sport 4.0
Powermat Charging Sport 4.0

Zdá se, že je rozhodnuto. Společnost Powermat vyvíjející stejnojmenný standard pro indukční nabíjení se stala novým členem sdružení Wireless Power Consortium (WPC), které vyvíjí konkurenční systém Qi.

Qi se stal dominantním standardem bezdrátového nabíjení a nedávno uvedené iPhony jsou toho důkazem,“ říká Elad Dubzinski, šéf Powermatu s tím, že bude s WPC sdílet vlastní technologe, aby byl potenciál bezdrátového nabíjení využit naplno.

Powermat zároveň představil novou nabíječku Charging Spot 4.0 s technologií SmartInductive, která je kompatibilní s Qi, PMA (AFA) a podporuje rychlonabíjení iPhonu. Zvládne prý dodávat až 40 W výkonu.

S výjimkou Samsungu už nikdo jiný nevyrábí smartphony kompatibilní s Powermatem, všichni adoptují Qi (nově se přidá i Xiaomi). Domluva na jednotném standardu je možná prohrou pro Powermat, ale výhrou pro uživatele nebo provozovatele podniků nabízející bezdrátové nabíjení pro návštěvníky.

Opravdu sjednocení?

Firma Powermat Technologies byla založena v roce 2006 a v roce 2009 vyvinula vlastní formát indukčního nabíjení, který dva roky nato začal do automobilů integrovat General Motors. V roce 2012 vznikla Power Matters Alliance (PMA), kde klíčovou úlohu hrál Powermat jako vynálezce technologie. Ostatní firmy doplňovaly vývoj a novou technologii adaptovaly.

Mezitím v roce 2012 vznikla konkurenční skupina Alliance for Wirelss Power (A4WP), která místo indukce vsadila na elektromagnetickou rezonanci. Svůj systém nazvala Rezence. Už od počátku sliboval vyšší výkon, možnost nabíjení více zařízení současně, takže se v něm zhlédl i Intel, který jím chtěl napájet počítače.

Největší vliv má ovšem Wireless Power Consortium (WPC) založené v roce 2008. Dnes má 250 členů a její standard Qi je de facto synonymem bezdrátového nabíjení. V mobilech jej kromě Samsungu a Apple nabízejí i Motorola, LG, BlackBerry nebo dříve Nokia/Microsoft.

Aby se s Qi dalo bojovat, PMA a A4WP v roce 2015 spojily síly a sloučily se v AirFuel Alliance (AFA), přestože jejich technologie pracovaly na jiném principu. Na Qi to nestačilo. Powermat mimochodem v oznámení o připojení k WPC nic o budoucnosti AirFuelu neřekl. Ve sdružení ale hrál klíčovou roli, takže to nejspíš znamená faktický konec.

Ani Qi ale nezůstane osamoceno. Reálně se už prodávají produkty se systémem WiTricity schopným nabíjet i notebooky (například ty od Dellu). Pi Charger nebo WattUp zase slibují nabíjení i na delší vzdálenost, ale na trhu ještě nic konkrétního nemají.

Ohodnoťte tento článek!