Pozor na čínské žehličky a konvice. Mohou špehovat a rozesílat spam

0

Nedávno jsme informovali o bezpečnostních dírách v routerech firem D-Link a Tenda. Takové věci by se sice stávat neměly, lenost nebo pochybení programátorů je ale v zásadě pochopitelná. Bezpečnostní riziko ale mohou skýtat i spotřebiče, od kterých byste to rozhodně nečekali – spotřebiče jako žehličky nebo varné konvice.

Podle tiskové agentury Rosbalt se do prodeje v Sankt-Petěrburgu dostalo více než 30 „špionážních“ spotřebičů dovezených z Číny; mezi nimi byly mobilní telefony, ale také rychlovarné konvice, žehličky nebo Rusku velmi oblíbené kamery do auta. „Přidaná hodnota“ byla různorodá. Ve výrobcích bylo ukryto zařízení, které se připojovalo na nezabezpečené sítě Wi-Fi a rozesílalo viry nebo spam; s velkou pravděpodobností mohly ale skryté mikročipy být určeny též pro průmyslovou špionáž. Proč si útočníci za hostitele pro svou štěnici vybrali zrovna žehličku, není jasné. V domácím spotřebiči, který technik rozebral před televizní kamerou, byl ale ukryt i mikrofon.

 

Původní zpráva cituje také Gleba Pavlova, technického ředitele celně makléřské firmy Panimport. Na skryté překvapení se prý přišlo díky tomu, že hmotnost zásilky neodpovídala údajům uvedeným v přepravních dokladech. Jedna zásilka tedy byla vrácena zpět do Číny, některé spotřebiče se ale přesto dostaly do prodeje.

Zdroj: BBC, Rosbalt

Ohodnoťte tento článek!