Pozor na situace, ve kterých Vám povinné ručení nepomůže

0

Z povinného ručení jsou hrazeny pouze ty škody, které vlastník vozidla způsobí provozem svého vozidla třetím osobám na jejich majetku a zdraví. To znamená, že škody na vozidle viníka z povinného ručení uhrazeny nebudou. To platí i pro jeho posádku. Vyplatí se proto mít sjednané úrazové pojištění řidiče i všech členů posádky. Cena je poměrně nízká a pohybuje se již od 125 korun na rok.

Střet se zvěří

K velmi častým škodám patří škody způsobené střetem se zvěří. A to jak na majetku, tak v některých případech i na zdraví. Střety se zvěří nebývají z povinného ručení hrazeny, ale je možné si je připojistit. „Toto připojištění se vztahuje jak na srážku se zvířetem, tak na jiná poškození auta, způsobená zvířaty – například na situaci, kdy vám pes překouše kabely,“ vysvětluje výhody připojištění David Holý, marketingový ředitel společnosti ePojisteni.cz.

Poškození či zničení skla

K poškození či zničení skla dojde velmi snadno. Stačí odlétnutý kamínek od auta jedoucího před Vaším a sklo je rozbité. Dle zákona není možné jezdit s poškozeným sklem a výměna je proto nutná. Běžné povinné ručení se však na tyto škody nevztahuje. Je však možné si je za pár korun připojistit. „Situaci lze řešit připojištěním skel, jehož cena se u různých pojišťoven pohybuje okolo 500 korun za rok. I tak se ovšem toto připojištění většinou nevztahuje na střešní okna a panoramatické střechy,“ upozorňuje David Holý.

Škody způsobené živelnou událostí

Povinné ručení Vám neuhradí také škody, které způsobila živelná událost, jako je například krupobití, pád stromu, sesuv půdy, povodeň či požár. Pro tyto případy je určené havarijní pojištění nebo levnější možnost v podobě připojištění proti živlu, jehož cena se pohybuje již od 200 korun za rok.

Asistenční služby

Součástí povinného ručení jsou asistenční služby zdarma. Zjistěte si však předem, jaký rozsah služeb tento balíček obsahuje. Běžně se asistenční služby týkají odtahu vozidla, opravy na místě, zajištění ubytování, tlumočení, právní pomoc a další. Pokud Vám nebude rozsah asistenčních služeb stačit, opět pojišťovny nabízí rozšířené služby za menší poplatek.

Ohodnoťte tento článek!