Pozor, některé monitory AOC mají zdraví nebezpečný zdroj. Firma je svolává k výměně

0

Problémy s elektrickou či potažmo požární bezpečností bývají obvykle u notebooků a jejich baterií (a někdy také mobilů). Aktuálně se ale problém s bezpečností vyskytl u jednoho typu monitorů, které se prodávají i na našem území. Jde o monitory značky AOC a jejich výrobce je kvůli možnému riziku úrazu nyní stahuje, respektive vyměňuje. Firma dnes rozeslala tiskovou zprávu varující před jejich používáním kvůli nebezpečí úrazu elektrickým proudem a vyzývá uživatele, aby kontaktovali prodejce a nechali si tato LCD vyměnit. Pokud tedy máte jeden z těchto monitorů, dejte si pozor.

Nebezpečí pro uživatele mají představovat dva konkrétní monitory: AOC PDS241AOC PDS271, což jsou „designové“ obrazovky s IPS obrazovkou, jejichž vzhled vymyslili v Porsche Design. Mají zejména charakteristický stojan, kde noha z jednoho kusu přechází ohybem v základnu a zároveň v sobě ukrývá kabel pro signál i napájení. Tyto monitory mají zdroj v externí krabičce a právě napájecí adaptér je zdrojem problémů. Jeho dodavatel totiž podle AOCu nedodržel bezpečnostní předpisy a adaptér kvůli tomu může být nebezpečný, nebo přinejmenším nevyhovuje evropským normám. Problém by měl být omezen na evropské modely, ty pro americký trh mají kvůli odlišné napájecí soustavě jinou konstrukci.

Zdroj, který vyrábí externí firma, údajně v některých kontrolovaných kusech či šaržích neměl splněné požadavky na minimální vzdálenost určitých součástek. Přesnější podrobnosti o tom, mezi čím „je málo místa“, uvedené nejsou, nicméně tento nedostatek může zřejmě hrozit probitím vyššího napětí ze zásuvky a zranit uživatele elektrickým proudem (požár kvůli přehřívání zdá se tentokrát nehrozí). Podle fotografií je kryt externího napájecího adaptéru podle všeho hliníkový, takže špatná izolace je velký problém (a poučení, že škaredější plast je často lepší nápad).

Pokud máte nebo někde uvidíte monitory s tímto designem (AOC PDS241 a PDS271), pozor na ně. Vyžadují výměnu napájecího zdroje, což je krabička s logem na obrázku
Pokud máte nebo někde uvidíte monitory s tímto designem (AOC PDS241 a PDS271), pozor na ně. Vyžadují výměnu napájecího zdroje, což je krabička s logem připojená kabelem

AOC svolává do servisu všechny prodané monitory PDS241 a PDS271 (oboje má stejný design, jenž vidíte na fotografii, liší se jen úhlopříčka), aby bylo jisté, že všichni jejich uživatelé dostanou bezpečnou náhradu. Všichni evropští kupující mají nárok na bezplatnou výměnu. Firma doporučuje monitor do výměny přestat používat a ideálně jej ihned odpojit od elektrické sítě. Bohužel jde o speciální adaptér, kterým je vedený i vstup HDMI a k monitoru. Nebudete tudíž moci s monitorem dočasně použít nějakou náhradu, ovšem podle fotografií by měl snad být od LCD odpojitelný, takže by teoreticky mělo být možné reklamovat jej po dohodě samostatně.

Nechte si zdroj vyměnit

Výskyt závady možná nemusí být příliš rozšířený a riziko tedy asi čistě matematickou pravděpodobností nemusí vypadat vysoké, ale jako vždy, když jde o bezpečí, je lepší neriskovat, jelikož zdraví či život jsou jen jedny. Pokud tedy jeden z těchto dvou monitorů máte, nepodceňujte raději situaci a určitě kontaktujte obchod, v kterém jste jej pořídili. Pokud do vyřízení reklamace nemůžete monitor přestat používat, dejte alespoň dobrý pozor, aby na krabičku zdroje ani případné vodivé předměty v kontaktu s ní vy ani nikdo jiný (pozor například na děti) nesahal, nepolil ji kapalinou a podobně se nevystavil riziku úrazu elektřinou.

Ohodnoťte tento článek!