Pozor, nové 24GB a 48GB paměti DDR5 nefungují s Ryzeny 7000. Bude třeba aktualizace BIOSů

13
Paměti DDR5 Corsair Vengeance RGB 1600
Paměti DDR5 Corsair Vengeance RGB
-
Zdroj: Corsair

Pokud vás zaujaly nové paměti DDR5 s kapacitami 24 GB a 48 GB, ale jedete na procesoru Ryzen 7000, zatím s jejich pořízením počkejte. Platforma je ještě bohužel nepodporuje, zatímco na Intelu už běží.

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci.

Během vydání těchto modulů se objevily zprávy od některých výrobců desek, v níž avizovali přidání podpory pro tyto moduly nebo již existující podporu v současných verzích BIOSů pro desky s čipovými sadami Intel 600 a 700 pro procesory Core 12. a 13. generace. Nikde ale nebyla zmiňována podpora na platformě AMD. Ukazuje se, že byl důvod. Na ní tyto moduly zatím nefungují.

Více: Corsair začal prodávat 24GB a 48GB moduly DDR5. V desktopu s nimi můžete mít 192 GB RAM

Nejde asi o to, že by se dostaly přes doteď maximální podporovanou kapacitu 128 GB na mainstreamových deskách se čtyřmi sloty, ale asi o samotné 24Gb čipy DRAM. Na Twitteru se objevila zpráva od nadšence a leakera MEGAsizeGPU, který vyzkoušel 48GB sadu Corsair Vengeance, tedy pár 24GB modulů, a i tato celková kapacita nefungovala.

Uvádí, že jeho deska Asus ROG Strix B650E-E Gaming Wi-Fi moduly rozpoznává a po vstupu do UEFI ukazuje správnou kapacitu (a také to, že se do UEFI dá dostat a funguje zobrazení na monitoru, ukazuje základní funkčnost). Systém se tedy s nimi umí do nějaké míry spustit. Ale po jejich instalaci nenaběhl systém Windows, selže během zavádění. To obvykle bývá znak softwarové havárie, ale zde to asi bude nějaká interakce s procesorem a firmwarem.

Pravděpodobně by nemělo jít o nějakou fatální nekompatibilitu a podporu těchto modulů výrobci desek či přímo AMD ještě zprovozní. Je ovšem škoda a chyba, že nebyla připravená před vydáním, o kterém se muselo vědět dopředu (tyto čipy a moduly byly poprvé avizované již před lety).

48GB a 24GB moduly mají fungovat s příští aktualizací AGESA

Podle dalšího Twitterového zdroje Chi11eddoga by snad podpora těchto paměťových modulů měla být připravována v další verzi kódu AGESA od AMD, s nímž by poté měly vyjít nové BIOSy od výrobců desek – mělo by podle Chi11eddoga jít o verzi 1.0.0.7 pro platformu AM5. Nemáme ale ještě informace o tom, kdy se dají aktualizace UEFI desek založené na AGESA 1.0.0.7 čekat. Alespoň to ale vypadá, že na řešení se pracuje, byť bude k dispozici pozdě.

Zdroje: Chi11eddog, MEGAsizeGPU, Tom’s Hardware (1, 2)

Pozor, nové 24GB a 48GB paměti DDR5 nefungují s Ryzeny 7000. Bude třeba aktualizace BIOSů
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

13 KOMENTÁŘE

  • Podle redditu Intel procesor + 2x24GB RAM naběhne Windows i linux, AMD procesor + 2x24GB RAM naběhne linux, ale Windows ne.
   Takže se uvidí na čí straně nakonec vznikne oprava, ale tipuju, že MS od toho jako obvykle dá ruce pryč a bude na AMD to pořešit.

 1. Celá zpráva má nádech kachního sádla.
  Od nadpisu kde se mluví o Ryzenech 7000…

  Asus a ASRock vydávají opravu pro desky založené na intelu.
  https://www.asrock.com/news/index.asp?iD=5107
  https://twitter.com/ASUS_ROGNA/status/1633150582642077697

  Paměti s Ryzeny fungují. Naběhnou do UEFI a poté i do Linuxu.
  Problém nastane až při startu Win.

  Gigabyte tvrdí, že mu to funguje na intelu i AMD a to už před měsícem:
  https://www.cnews.cz/corsair-zacal-prodavat-24gb-a-48gb-moduly-ddr5-v-desktopu-s-nimi-muzete-mit-192-gb-ram/#comment-274357

  … a poslední větou:
  “ řešení … bude k dispozici pozdě.“
  to autor zabije úplně.
  Tyto liché moduly budou na trhu nejdříve v dubnu.
  To je dost času na to aby to výrobci desek nebo MS opravili.