Pozor s novými Macbooky Pro. Ovladače Applu pro Windows ničí reproduktory

2

Nové Macbooky Pro z tohoto podzimu má Apple na trhu teprve krátce, takže nevím, zda se už vůbec k někomu z vás čtenářů stihl nějaký dostat. Pokud však ano, měli byste vědět o jedné potenciálně závažné chybě, která se u nich vynořila a může způsobit poškození a nechtěnou cestu do servisu. Zdá se bohužel, že se u nich zase jednou vystihl zákeřný typ problému, kdy software dokáže poškodit hardware, na němž běží.

Problém je s reproduktory a hlásí ho uživatelé, kteří na notebooky nainstalovali operační systém Windows skrze funkci Boot Camp, k tomu oficiálně určenou. Apple k Macbookům přes Boot Camp poskytuje i ovladače pro Windows (v tomto případě by měla být podporována jenom verze 10) a údajně právě jím dodávaný (a výchozí) ovladač je zdrojem chyb.

Kombinace tohoto ovladače a použitého integrovaného audia při běhu systému podle uživatelů vydává různé zvukové artefakty, lupnutí a podobně (údajně i pokud zvuk softwarově ztlumíte na nulu). A nejde bohužel jen o problém s komfortem používání počítače. Použité reproduktory podle všeho těmito pazvuky trpí a řadě uživatelů po instalaci Windows selhaly. Problém hlásí na sociálních sítích poměrně dost lidí a v řadě případů se reproduktory už stihly rozbít, někdy údajně při jakémkoli přehrávání či jen systémových zvucích. V těchto případech se často vyskytují vymyšlená „hlášení“, takže část nemusí být reálná, nicméně fyzické poškození reproduktorů je snad potvrzeno. Nicméně pokud Windows na Macbooku Pro z letošního podzimu používáte, dbal bych maximální opatrnosti.

Apple MacBook Pro 2016
Apple MacBook Pro z podzimu 2016

Apple údajně už vydal opravený ovladač, není ale jasné, zda si jej už nainstalované systémy samy stáhnou. Podle některých zdrojů musíte aktualizovat Boot Camp a Windows přeinstalovat. Řešením je také k stroji připojit sluchátka nebo externí reproduktory (sluchátkovým jackem, štěstí, že Apple ještě nesebral svoje pojetí „odvahy“ ho vyhodit, jak jedovatě podotýká web ExtremeTech). Poté totiž zvukovka přepne výstup na ně a reproduktory v notebooku odpojí. Jak bylo uvedeno výš, při jen softwarovém ztlumení vám ovladač stále může vydávat ony pazvuky a reproduktory poškodit. Zvukovka je od Realteku a údajně může pomoci nainstalovat oficiální ovladače přímo od této firmy, ale zda je to pak skutečně bezpečné, asi nevíme jistě.

Uživatelé hlásí, že zvuk je s chybovým oficiálním ovladačem v horní polovině pásma hlasitostí silně zkreslený, což by mohlo nasvědčovat, že použité reproduktory nejsou stavěné na výkon, který dává výstup integrovaného audia. Apple možná použil slabší a jejich poškození brání v ovladačích tím, že softwarově omezil rozsah hlasitostí, které výstup zvukovky dovolí (podotýkám, že toto je jen teorie). U ovladače pro Windows ale na toto mohl zapomenout a dostupná je celá škála. Ale podle lupanců, které uživatelé popisují, to asi není jeho jediná chyba.

Reproduktory Macbooků Pro (Zdroj: iFixit)
Reproduktory Macbooků Pro (Zdroj: iFixit)

 

Výměna reproduktorů v případě poruchy je údajně docela problematická, jelikož pro ní většina servisních míst nemá výbavu a počítače se musí posílat pryč. Doba čekání na opravu je tak prý několik týdnů, v praxi prý stejná jako doba čekání na nový stroj. U nás by tedy vzhledem k legislativě neměla překročit 30 dní, pak byste asi měli mít nárok na odstoupení od smlouvy nebo vrácení peněz. Každopádně ale můžete být bez počítače delší dobu, takže bude asi lepší pokusit se problému vyhnout jednou ze zatím dostupných cest.

Zdroje: ExtremeTech, Reddit

Pozor s novými Macbooky Pro. Ovladače Applu pro Windows ničí reproduktory

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE