Pozor, vážná chyba ve firmwaru Samsungu SSD 960 Pro. Vyhněte se aktualizaci 3B6QCXP7

2

Kvůli ne zrovna triviálním a bezchybným vlastnostem pamětí NAND jsou SSD docela komplikovaná zařízení, s řadiči obsahujícími i několik relativně výkonných procesorových jader a sofistikovaným firmwarem. To je ovšem i potenciálním zdrojem problémů a tak se čas od času stává, že nějaké SSD trpí chybami v tomto firmwaru. Zdá se, že se to přihodilo u Samsungu SSD 960 Pro, takže pokud tento disk máte nebo chcete pořídit, věnujte pozornost následujícímu hlášení.

Samsung SSD 960 Pro je sám o sobě povedené a výkonné NVMe úložiště, ale zdá se, že se u něj nepovedla poslední aktualizace firmwaru. Uživatelé na různých fórech si stěžují, že po nahrání verze označené 3B6QCXP7 se začali potýkat s problémy. Stížnosti se objevily například na techPowerUpu, Overclock.net a také přímo na fórech Samsungu.

Potíže se projevují zamrzáním operačního systému či aplikací kvůli tomu, že disk přestane dočasně odpovídat. Nejde o kompletní „zatuhnutí“, problém by měl být jen v tom, že je SSD na velmi dlouhou dobu zaneprázdněno, než se zase probere k životu. Tato „zatuhnutí“ se v otevřeném správci úloh projevují tím, že úložiště indikuje 100% zaneprázdnění, zatímco rychlost čtení a zápisu je 0 B/s. Zdá se, že něco v novém firmwaru způsobuje dlouho trvající interní zátěž, která údajně i na několik minut zamezí tomu, aby byly dokončeny požadavky na zápis a čtení ze strany operačního počítače a aplikací.

V prohlížeči událostí je po výskytu tohoto chování zalogována chyba v ovladači secnvme.sys (což by měl být NVMe ovladač Samsungu, avšak jeho odinstalování problém neřeší), indikující, že SSD bylo resetováno (Event ID 129). Tyto problémy jsou samozřejmě regresí, předchozí firmware disku jimi netrpěl.

Projev chyby ve Správci úloh: disk ukazuje 100% zaneprázdnění, ale neprobíhá žádný přenos dat (Zdroj: Uživatel Oguignant, fórum Samsungu)
Projev chyby ve Správci úloh: disk ukazuje 100% zaneprázdnění, ale neprobíhá žádný přenos dat (Zdroj: Uživatel Oguignant, fórum Samsungu)

Zatím není jasné, zda problematický nový firmware hrozí také ztrátou nebo poškozením dat, vedlejším efektem je ale údajně také obecná redukce výkonu čtení. Ovšem výskyt oněch dlouhých zátuhů není údajně nijak vzácný a tedy hodně komplikuje normálně používání počítače s postiženým SSD. Pokud tedy toto SSD vlastníte, určitě se vyhněte aktualizaci na nový firmware, než vyjde ověřená oprava tohoto problému. Nástroje Samsungu nedovolují downgrade firmwaru na starší verzi, takže pokud byste firmware 3B6QCXP7 nahráli a problém se projevil, nezbývalo by vám, než čekat na novou verzi s diskem a počítačem, jehož použitelnost značně trpí.

Termín opravy zatím není znám

O eventuální opravě bohužel zatím nevíme, jak dlouho na sebe nechá čekat. Samsung zatím nesdělil, že by se mu problém podařilo potvrdit nebo izolovat, ani kdy by se mohlo objevit řešení, jen že na hledání chyby pracuje. Regrese nastává patrně u menšiny ze všech aktualizovaných exemplářů, což je pro uživatele dobře (ale raději na to nespoléhejte a s updatem neriskujte), avšak pro debugování komplikace.

Tento problém vyvolává vzpomínky na problémy s diskem SSD 840 Evo, který byl ve své době prakticky nejpopulárnějším SSD, ale po určité době u něj byly pozorovány problémy s postupným zhoršováním výkonu, které Samsung také musel řešit aktualizací firmwaru. Úplně vzorně to tehdy neproběhlo, jelikož se muselo čekat, první oprava problém kompletně neodstranila a definitivní přišla až po dalším půl roce, přičemž spočívá v periodickém znovu-zapisování obsahu úložiště. Sesterský TLC model SSD 840 bez přídomku Evo tehdy pokud si vzpomínám opraven nebyl. Poměrně těžká chyba s aktualizací firmwaru nastala také u SSD 850 Pro, ta dokonce disky rozbíjela úplně, což zde naštěstí nenastává. Doufejme, že v tomto případě bude oprava promptnější než s SSD 840 Evo, nebo alespoň firma zpřístupní nějaký nástroj na downgrade firmwaru.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE