Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru

0
SIM karta ve smartphonu
Ilustrační foto (zdroj: Pexels / Pixabay)

Kellnerova finanční skupina PPF chce rozšířit své operátorské aktivity. Před čtyřmi lety od Telefóniky koupila většinový podíl v českém a slovenském O2. Firmu následně rozdělila na O2 a Cetin, ta první jí patří z 80 %, druhá kompletně.

Dnes PPF oznámila, že se dohodla s norským Telenorem na odkoupení telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. PPF zaplatí 2,8 miliardy eur a získá pobočky Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Ty zaměstnávají 3500 lidí a mají 9 milionů zákazníků. Minulý rok tyto pobočky utržily v přepočtu 31,6 miliardy českých korun, provozní zisk EBITDA činil 11 miliard. Tvořily tak 9 % tržeb a 8 % zisků celé skupiny Telenor, která je aktivní hlavně ve Skandinávii a Asii. Celkově má 178 milionů zákazníků.

Obchod ještě musí schválit úřady, dokončení akvizice PPF odhaduje na červen 2018. PPF může značku Telenor používat do první poloviny roku 2021. Značku O2 má licencovanou do ledna 2022, za prodloužení loni zaplatila 900 milionů korun. Je pravděpodobné, že poté přijde s jednotným názvem. V minulosti se spekulovalo o PPF Mobile nebo Air Mobile.

Skupina PPF tímto nákupem rozšiřuje své telekomunikační portfolio o čtyři další země a realizuje tak svůj dlouhodobý záměr stát se středně velkým evropským operátorem; chceme využít našich zkušeností k posílení pozice na trhu,“ řekl Ladislav Bartoníček, akcionář skupiny PPF, zodpovědný ve vedení PPF za oblast telekomunikací.

Další informace o akvizici píše naše sesterské Euro.cz v článku Kellner rozšiřuje telekomunikační impérium.

Ohodnoťte tento článek!