Hlavní navigace

Autonomní těžba na Měsíci? Druhým místem ocenila NASA program z české dílny

29. 11. 2021
Zdroj: Unsplash / Kuponovnik

Další úspěch na poli robotiky si mohou připsat čeští vědci. Na druhém místě v soutěžích amerických státních organizací, v klání NASA, skončil program od Františka Brabce. Tentokráte šlo o nasazení robotů ve vesmíru, konkrétně v autonomní těžbě na Měsíci. František Brabec působí ve společnosti Robotika International, soutěže se ale účastnil coby člen jednočlenného týmu Robotika in Space.

Komerční sdělení
29. 11. 2021

Sdílet

Z desítek týmů bylo vyhlášeno sedm nejlepších

Do soutěže NASA se zapojily desítky týmů složených z odborníků na počítače, robotiku a letectví. Vítězem soutěže se stalo družstvo Olympus Mons z Barcelony, které mělo sedm členů, na třetím místě pak byl tým čtyřicet studentů a zaměstnanců University of Adelaide z Austrálie. Brabcův tým byl jediný jednočlenný.

Úkolem robotů bylo najít, vytěžit a dopravit vytěžené suroviny do měsíční základny. A jak NASA soutězící projekty hodnotila? S médii se o tuto informaci podělil sám Brabec: „Týmy získaly body podle toho, jak úspěšně jejich sestava robotů provedla požadované úkoly ve stanoveném časovém období, když se pohybovaly po měsíčním povrchu, pod nímž byly ukryty suroviny, které měly být těženy. Potenciálních nástrah bylo nespočet: krátery a kopce bylo třeba objíždět nebo přejíždět opatrně, jinak hrozilo, že se robot převrátí; k doplnění ubývající energie bylo zapotřebí včasných návratů do dobíjecí stanice; mapování polohy a komunikace mezi roboty musely být dostatečně přesné, jinak by nedošlo k nezbytné týmové spolupráci; a předávání surovin mezi roboty muselo zajistit, aby se při přepravě nic neztratilo.“

Simulátor měsíčního prostředí

Soutěž probíhala v téměř reálném prostoru. Co znamená téměř? Byla umístěna do simulátoru měsíčního prostředí. Brabec v soutěži použil šest robotů, tři typy po dvou. Zvolené typy byly: scout pro detekci surovin pod povrchem měsíce, excavator pro vykopávání a hauler pro odvoz. Roboti díky svému hardware i software vybavení zvládli volbu trajektorie, vyhýbání se překážkám a podobně.

Co se samotného programování týká, bylo postaveno na ROS systému Noteic, který běžel pod Ubuntu Linuxem 20.04. Knihovny od společnosti Nvidia byly využity pro zpracování obrazových dat a počítačové vidění. A kolik toho Brabcovi roboti vytěžili? Dle vyjádření NASA zvládli objevit a vykopat polovinu simulovaného povrchu.

Nyní Brabec a jeho kolegové pracují na vývoji modulárního systému autonomního řízení. Ten by měl být schopen nabídnout možnosti samořízení již existujícím strojům, a to formou základu pro modifikaci již fungujícího pojízdného systému.

S roboty si můžete pohrát i vy!

Samozřejmě ne s těmi lunárními, ale na českém trhu je k mání spousta robotů a robůtků, které si můžete dle vlastních preferencí programovat sami a užít si s nimi spoustu zábavy. Když využijete slevových kuponů na www.kuponovnik.cz, můžete je pořídit za velmi zajímavé ceny.

kuponovnik2A že programovat neumíte? To vůbec nevadí! Většina z nich je totiž přizpůsobena běžnému uživateli, takže programovací jazyk je převeden do drag and drop – nepíšete v programovacím jazyku, ale za sebe skládáte úkoly a délky jejich trvání přes ně tak, ajk chcete robota naprogramovat. Třeba k tomu, aby bezchybně projel vyznačenou dráhu.

kuponovnik3