Hlavní navigace

Google: Zásady bezpečného používání internetu

5. 2. 2013
Zdroj: Redakce
Google u příležitosti Světového dne bezpečného internetu uvádí do češtiny lokalizovanou stránku pod názvem „Co je dobré vědět”
Komerční sdělení
5. 2. 2013

Sdílet

google.cz/goodtoknow. Stránka je zdrojem užitečných informací o tom, jak internet a online služby využívat bezpečně, jak se chránit a předcházet rizikům, ale i o tom, jak se zachovat v nečekaných situacích. Projekt, který je určen uživatelům, dětem, rodičům i učitelům, je součástí celoročního programu „Google pro vzdělávání v Česku” provzdelavani.cz.

„Podobně, jako v reálném světě, i na internetu se pohybují lidé s různými úmysly. Navíc do online světa dnes přicházejí i děti velmi raného věku,”  říká Jiří Palyza, výkonný ředitel Národního centra bezpečnějšího Google u příležitosti Světového dne bezpečného internetu uvádí do češtiny lokalizovanou stránku pod názvem „Co je dobré vědět” google.cz/goodtoknow. Stránka je zdrojem užitečných informací o tom, jak internet a online služby využívat bezpečně, jak se chránit a předcházet rizikům, ale i o tom, jak se zachovat v nečekaných situacích. Projekt, který je určen uživatelům, dětem, rodičům i učitelům, je součástí celoročního programu „Google pro vzdělávání v Česku” provzdelavani.cz.

„Podobně, jako v reálném světě, i na internetu se pohybují lidé s různými úmysly. Navíc do online světa dnes přicházejí i děti velmi raného věku,” říká Jiří Palyza, výkonný ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu, a doplňuje: „Proto je velmi důležitá osvěta a vzdělávání právě v oblasti bezpečného užívání online technologií, které jsou dnes pro mladou generaci nezbytnou a neodmyslitelnou součástí života. Velmi si vážíme aktivit Googlu a dalších významných hráčů v této oblasti.

Stránka Co je dobré vědět, která je ode dneška dostupná i v češtině, má uživatelům sloužit jako průvodce bezpečným chováním na internetu. Stránka uživatelům nabídne čtyři důležité oblasti přehledných tipů, rad a informací, které je dobré znát, respektovat nebo si nastavit, a to vše pod jednou střechou. Nejenom rodiče, učitelé a děti ocení informace o tom, jak být na internetu v bezpečí nebo jak svou rodinu na internetu chránit. Uživatelé se také dozví o tom, jak funguje web, IP adresy, cookies, ale i o tom, jak své uživatele chrání Google.

Tento “virtuální kurz” může zároveň uživatelům pomoci bránit se proti krádeži identity nebo proti podvodníkům a jejich útokům. Uživatelé se na stránce dozví, jak lépe chránit a zabezpečit svůj počítač a mobilní telefon, ale i jak vyhledávat na internetu informace bezpečněji a efektivněji. Lokalizace vzdělávacího projektu “Co je dobré vědět” je součástí celoročního programu “Google pro vzdělávání v Česku” a spadá do pilíře rozvoje internetové gramotnosti.

„Internet nabízí spoustu výhod a příležitostí: usnadňuje život, šetří čas, umožňuje sdílet a komunikovat na dálku, zpřístupňuje informace, ke kterým bychom se jinak nedostali… Ale tak, jako je pro příjemnou jízdu důležité znát pravidla silničního provozu, stejně důležité je znát pravidla bezpečného používání internetu. A právě o tom je internetová gramotnost, která je jedním ze tří základních pilířů našeho celoročního vzdělávacího programu,” říká Janka Zichová, manažerka PR a externí komunikace českého Googlu.

Klíčovou součástí stránky je také lokalizované Centrum bezpečnosti pro rodiče a děti, kde mohou všichni, kterých se to týká, najít návod, jak ochránit děti před nevhodným obsahem na internetu a rady co dělat, když k nečekané situaci dojde.

Na projektu úzce spolupracují i další partneři, např. dobročinné organizace, komerční společnosti či vládní instituce, které se zaměřují na ochranu mladistvých. Stránka jim nabízí nástroje, které jim umožní vybírat online obsah vhodný pro jejich děti.

Centrum bezpečnosti pro rodiče a děti od Googlu považuji za zajímavý informační zdroj, který využíváme i my v rámci preventivního vzdělávacího programu E-Bezpečí. Ten slouží na seznamování žáků a učitelů s případy rizikového chování na internetu a s postupy, jak se v těchto situacích zachovat. Stejně tak ho využíváme pro podporu řešení v rámci naší online poradny," říká Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí.

Google dlouhodobě usiluje o to, aby byl internet bezpečnějším místem pro všechny jeho uživatele. Každý den proto Google identifikuje více než 10 tisíc potenciálně nebezpečných stránek a informuje o nich uživatele a další internetové společnosti. Varování, že něco může být v nepořádku, se ve Vyhledávači Google objeví u zhruba 14 milionů výsledků vyhledávání a u 300 tisíc stažených souborů. Takové množství hrozeb vyžaduje, aby se uživatelé internetu na možné nebezpečí připravili.

Více informací najdete na stránce „Co je dobré vědět” google.cz/goodtoknow. Tipy pro nastavení vašeho vyhledávače naleznete také na google.cz/familysafety. Vše o našem programu “Google pro vzdělávání v Česku” je na stránce provzdelavani.cz.

Zásady bezpečného používání internetu

  • Používejte dlouhé a jedinečné heslo vytvořené pomocí čísel, písmen a symbolů pro každý důležitý účet jako je email a internetové bankovnictví.
  • Neposílejte svoje heslo emailem a nikomu ho neříkejte.
  • Nastavte si možnosti obnovení hesla a pravidelně je aktualizujte.
  • Vyhněte se podvodníkům, neodpovídejte na podezřelé e-maily nebo zprávy, ani nepište na stránky, které po vás žádají osobní informace nebo dokonce informace o vašem majetku.
  • Pokud je to možné, nahlašujte podezřelý nebo nelegální obsah.
  • Často kontrolujte nastavení bezpečnosti a soukromí a určete si, jak chcete sdílet svůj obsah na síti.
  • Buďte pozorní ke svojí digitální reputaci - myslete dvakrát, než dáte na internet něco pohoršujícího nebo nevhodného.
  • Udržujte svůj internetový prohlížeč a operační systém aktualizovaný. Když instalujete nějaký software, ujistěte se, že pochází z důvěryhodného zdroje.
  • Buďte pozorní, pokud něco podepisujete online, dejte si pozor, aby adresa webu začínala https:// -- což signalizuje, že vaše připojení ke stránce je šifrované a odolnější útoku.
  • Vždy zamykejte počítač nebo telefon když ukončíte svou práci a nastavte si jeho automatické zamknutí při delší nečinnosti.

Rodičovské desatero ochrany dětí na internetu

1. Počítač umístěte na viditelné místo. Pokud budete mít počítač v místě, kde se často pohybujete, můžete po očku sledovat aktivity svých dětí.

2. Mějte přehled o tom, jaké stránky vaše děti navštěvují, a učte je bezpečnému vyhledávání. Stránky, které vaše děti navštívily, si můžete prohlédnout v historii prohlížeče. Se staršími dětmi je třeba mluvit o tom, jaké stránky jsou z vašeho pohledu nepřijatelné. Dobrou volbou je používat filtrovací nástroje jako filtr Bezpečné vyhledávání Google- ten rozliší stránky se sexuálním obsahem a blokuje je, takže se vůbec nezobrazí ve výsledcích vyhledávání.

3. Učte své děti odpovědné komunikaci. Zlaté pravidlo elektronické komunikace zní: pokud byste něco někomu neřekli do očí, tak mu to neposílejte SMS zprávou, emailem, po chatu, ani to nedávejte jako komentář na jeho stránku.

4. Veškerý internetový obsah vnímejte kriticky. To, že něco najdete na internetu, ještě neznamená, že to je pravda. Děti by se měly učit odlišovat spolehlivé zdroje od nespolehlivých, a že je třeba informace nalezené na internetu ověřovat.

5. Seznamte děti se základy internetové bezpečnosti. Není možné mít děti na internetu stále pod dohledem. Proto je potřeba je postupně učit zásadám internetové bezpečnosti, aby dokázaly internet používat odpovědně i tehdy, když budou samy.

6. Označujte nevhodný obsah a porušování pravidel. Většina nejoblíbenějších stránek současnosti je vybavena jednoduchými nástroji, které uživatelům umožňují označit nevhodný obsah, který na stránku umístil někdo jiný. Je důležité, aby i vaše děti věděly, jak takový obsah označit, pokud by se s ním náhodou setkaly. Proto dětem ukažte, jak například na YouTube - anebo jiné stránce, kam uživatelé mohou nahrávat svůj vlastní obsah - označovat příspěvky, které jsou nevhodné.

7. Nastavte si zabezpečení. Hodně stránek využívajících obsah vytvořený uživatelem, včetně stránek jako YouTube, Blogger nebo sociální sítě, mají funkce, kterými může uživatel rozhodovat o tom, kdo si bude moci prohlížet osobní blogy, videa a profily. Používání těchto funkcí je obzvlášť důležité, pokud vy nebo vaše děti na internet umisťujete soukromé a citlivé informace, jako jsou jména, adresy nebo telefonní čísla.

8. Chraňte si hesla. Zní to banálně, ale dětem opakujte, aby svá hesla nikomu nesdělovaly. Také jim zdůrazňujte, že na veřejně dostupných počítačích - ve škole nebo v knihovně - musejí vždy odmítnout volbu „Pamatovat heslo na tomto počítači”. A že když odcházejí od počítače, je dobré prohlížeč pro jistotu zavřít.

9. Pozor na cizí lidi. Klaďte dětem na srdce, aby si rozhodně nedomlouvaly schůzky s lidmi na internetu a stejně tak aby si s nimi nevyměňovaly osobní informace, protože lidi na internetu nemusí být tím, za koho se vydávají.

10. Pomáhejte bránit šíření počítačových virů. Používejte antivirový software a pravidelně ho aktualizujte. Poučte děti, že nemají stahovat nic ze stránek, kde si uživatelé vyměňují soubory. Stejně tak jim zdůrazňujte, že nemají přijímat žádné soubory nebo otevírat přílohy od neznámých lidí.

Bezpečnostní nástroje Googlu

Google nabízí uživatelům také různé nástroje, které jim pomáhají udržet jejich informace v soukromí a bezpečí a předcházet například zcizení účtu nebo zneužití e-mailu:

Dvoufázové ověření hesla

Umožňuje přihlášení ke Google účtu ve dvou fázích. Jako první krok uživatel zadá svůj e-mail a heslo. Druhý krok vyžaduje ověření pomocí kódu zaslaného na telefon uživatele (nebo vygenerovaného jeho telefonem). Druhý krok se zobrazí pouze na počítačích, ze kterých se uživatel v posledních 30 dnech nepřihlašoval. Více ZDE

Anonymní režim procházení stránek v prohlížeči Chrome

Při prohlížení stránek nemusíte zanechat žádné stopy. Webové stránky, které v anonymním režimu otevřete a soubory, které stáhnete, se nezaznamenají do historie procházení a stahování. Po zavření všech anonymních oken, která jste otevřeli, se smažou všechny nové soubory cookie.

Google Talk

V programu nazvaném Google Talk, který je také součástí Gmailu, můžete nastavit chatování “mimo záznam”. Historie tohoto chatu se potom neukládá ani ve vaší Gmailové schránce, ani ve schránce toho, s kým chatujete.

Kruhy na Google+

Kruhy na sociální nadstavbě Google+ umožňují jednoduše si uspořádat přátele a kontakty do kruhů a sdílet obsah jen s těmi, se kterými právě chcete a s nikým dalším.

Neveřejná a soukromá videa na YouTube

YouTube umožňuje nastavění pro sdílení videa pouze v malém okruhu přátel nebo dalších uživatelů, které se neobjeví ve vyhledávání a je přístupné pouze těm, kteří mají link. Jde o takzvané “neveřejné” video. Případně YouTube umožňuje nahrání čistě soukromého obsahu jako “soukromé” video.