Hlavní navigace

Nvidia RTX 3080 Ti: Laptopová GPU s Max-Q, se kterou jde hrát 4K

Zdroj: Nvidia
Na PC hrajeme, na laptopu pracujeme? Staré zvyklosti dávno neplatí, a notebooky jsou dnes výkonnější, rychlejší a praktičtější. S Nvidia GeForce RTX 3070 Ti nebo 3080 Ti už zvládnou cokoliv, co jim poručíte.
Komerční sdělení
28. 4. 2022

Sdílet

Grafické karty série RTX 30 vždy mířily primárně na herní zážitek – což má svůj důvod, hry patří mezi hardwarově nejnáročnější činnosti, kterým se může uživatel věnovat. Jsou bojištěm výkonu: Ukazují, co která GPU skutečně dokáže.

V benchmarcích si RTX 3080 Ti vede velmi dobře: Na rozdíl od většiny výkonných notebookových GPU se popere i se 4K rozlišením, na kterém už GPU obvykle mají problém. Samozřejmě, stále je to laptopová karta, a v rámci desktopových karet by byla srovnatelná se standardní RTX 3070 – což je ovšem stále výtečné.

nvidia ces 2022 rtx laptops large 3840 Velký výběr – Silné grafiky GeForce RTX se nacházejí asi ve 160 noteboocích

Nové notebooky s RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti jsou v prodeji na českých e-shopech, například na herně zaměřeném CZC.

Hry i práce (ve Studiu)

GeForce RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti se ale svým způsobem od předchozích laptopových GPU Nvidie odlišují. Nemíří už výhradně na herní výkon, ale také na produktivitu. Zvýšení výkonu ocení vývojáři, grafici i další tvůrci. V rámci ekosystému Nvidia Studio mohou zrychlit svou práci v mnoha populárních aplikací, mezi nimi Autodesk Arnold, Blender Cycles, Chaos V-Ray, OctaneRender či Redshift.

S ovladači Studio získáte špičkový výkon v kreativních aplikacích pracujících s videem, 3D renderingem nebo obrazem, podpořený technologiemi GPU architektury Ampere: od PCI Expressu 4.0 přes akceleraci ray tracingu po akceleraci AI algoritmů na Tensor jádrech.

Renderování náročnějších scén nebo úpravy 8K videa jsou typicky prováděny primárně na dobře vybaveném klasickém stolním PC z důvodu výkonu, ale notebooky s RTX řady 30 si i s tím poradí velmi slušně. Pro část uživatelů, kteří si například připojí větší klávesnici a monitor, tak mohou laptopy bez problémů nahradit stolní PC a sloužit jako přenosná, multifunkční zařízení pro každou příležitost.

Výkon je u obou novinek oproti grafické kartě GeForce RTX 3060 ze stejné řady znatelně vyšší, vyplatí se ale primárně nejnáročnějším uživatelům. Běžným hráčům může ještě RTX 3060 postačovat, obzvlášť pokud nehrají nejnovější AAA hry na nejvyšším nastavení.

DLSS, ray tracing, 4K

Nejvýraznější změna v plynulosti je u her, které dokážou plně využít technologii Nvidia DLSS. Umělá inteligence v jádrech Tensor umí zvýšit FPS o celé desítky, obzvláště ve střílečkách a akčních hrách jako Call of Duty: Warzone, Outriders nebo Metro: Exodus. Spolu s ray tracingem pak hry nejen běží jako po másle, ale ještě u toho vypadají úžasně.

cyberpunk 2077 night city wire june 2020 nvidia geforce rtx exclusive screenshot 001 Ray tracing v Cyberpunk 2077

Notebooky s RTX série 30 už představila většina výrobců, mimo jiné mezi nimi najdeme high-endové kusy od Alienware, MSI a Razeru. Mezi konkrétními modely nechybí jak 14palcové ultralehké kousky, tak 17palcové plnohodnotné herní mašiny.

GeForce GPU pohání velmi slušná architektura Ampere z roku 2020, a u Nvidie dnes už „standardní“ technologie jako Max-Q, DLSS, ray tracing, Reflex a další. GPU jsou, rovněž už tradičně, optimalizovány také pro streamování, a hráčům pomůže dedikovaný software typu Nvidia Broadcast.

DLSS

Přesně stejný účel plní v balíku technologií Max-Q také DLSS, technologie, kterou znají dobře i hráči na desktopu. Tam tento AI upscaling, jenž dosahuje vizuální kvality blízké nativnímu rozlišení, ale s výrazně menším využitím hardwarových prostředků, slouží k dosažení vysokých FPS v náročných hrách s těžkými RTX efekty, nebo ve vysokých cílových rozlišeních.

V noteboocích DLSS může naopak zmírnit potřebný výkon, který grafika musí pro hraní dodat, a tím snížit její spotřebu a prodloužit výdrž. Pro požadované rozlišení s DLSS stačí vykreslit méně pixelů a zbytek dopočítá umělá inteligence běžící na Tensor jádrech třetí generace.

Max-Q ve 4. generaci: Chytrý laptop – chytrý uživatel

4. generace Max-Q je obzvlášť zajímavou sadou technologií. Díky dynamickému boostování pomocí umělé inteligence dokáže notebook chytře balancovat mezi GPU a CPU, výdrží baterie a kvalitou obrazu, optimalizovat výkon a regulovat teplotu podle potřeby a zvýšit životnost baterie. Že AI v laptopu máte si sotva všimnete, zato delší životnost, nižší spotřebu a vyšší výkon zaregistrujete okamžitě.

Grafické karty série RTX 30 vždy mířily primárně na herní zážitek – což má svůj důvod, hry patří mezi hardwarově nejnáročnější činnosti, kterým se může uživatel věnovat. Jsou bojištěm výkonu: Ukazují, co která GPU skutečně dokáže.

Narůstá ale také význam GPU v profesionálním využití. Zejména v tvorbě obsahu jako jsou náročné 3D rendery nebo filmové triky. Na tento rostoucí trh společnost Nvidia míří svou platformou Studio.