Hlavní navigace

Prázdniny jsou tu. Jak je tráví vaše děti, neohrozí je kyberšikana?

3. 7. 2012
Zdroj: Redakce
37 % českých dětí již bylo někdy vystaveno kyberšikaně; o prázdninách nebezpečí internetové šikany ještě více vzrůstá, děti tráví více času bez dozoru rodičů
Komerční sdělení
3. 7. 2012

Sdílet

Praha, 3. července 2012
O prázdninách mají děti více volného času, který mohou trávit u počítače bez dozoru dospělých. Právě proto společnost Microsoft v těchto dnech upozorňuje na alarmující výsledky celosvětového průzkumu. Vyplývá z něj, že téměř každý třetí respondent se setkal s nějakou formou šikany na internetu (kyberšikanou).

Průzkum uvádí, že 37 % českých dětí již bylo někdy vystaveno kyberšikaně. Za šikanu přitom děti považují hrubé a nepřátelské chování, urážky nebo zesměšňování. Při neustále zvětšujícím se množství času, jež mladí lidé tráví na internetu, se jedná o znepokojující číslo, které ovšem není výjimkou ani mezi vyspělými státy, jakými jsou například Kanada, Německo, Velká Británie nebo Austrálie.

62 % dětí v Česku zná pojem online šikana, ale pouze 46 % se jí obává (zhruba stejné povědomí panuje mezi chlapci i dívkami). Procento dětí vystavených tomuto problému samozřejmě roste s vyšším počtem hodin strávených na internetu (48 % dětí tráví na internetu více než 10 hodin týdně).

Jak ale vyplývá z průzkumu, jen pozvolna reagují na kyberšikanu české školy. Pouhých 11 % z dotázaných českých škol má oficiální metodiku jak s kyberšikanou zacházet. Neformálně však poskytuje alespoň nějakou formu poradentství již 45 % škol, ať už pro učitele, rodiče nebo studenty.

Ačkoliv by rodiče neměli suplovat povinnosti školy, rozhodně by se měli zajímat o to, jak jejich děti tráví čas u počítače. To se naštěstí děje a potvrzuje to i průzkum Microsoftu - rovných 50 % rodičů o kyberšikaně ví a s dětmi o ní mluví, více než třetina (37 %) rodičů pak aktivně sleduje online chování svých potomků.

K vyšší bezpečnosti a informovanosti se snaží přispívat i weby jako Bezpečný internet.cz - www.bezpecnyinternet.cz. Díky tomuto projektu společností Seznam.cz, Česká spořitelna, Nic.cz, Hoax.cz, Pierstone, Quantasoft, Policie České republiky a Microsoft se mohou rodiče, učitelé, ale také děti dozvědět, jaká rizika na ně na internetu čekají. Speciální pozornost si zaslouží i sociální sítě, jejichž popularita neustále roste.

„Problematiku kyberšikany se snažíme řešit v dlouhodobém horizontu. Také proto vznikl projekt Bezpečný internet.cz, který je unikátní především díky komplexnímu zaměření na více skupin internetových uživatelů. Webová stránka Bezpečný internet.cz zároveň ukazuje konkrétní příklady ohrožení. Právě o prázdninách spojených s velkým množstvím volného času by proto tyto stránky neměly uniknout pozornosti jak dětí tak dospělých. Jsou zde připraveny rady i kvízy pro všechny, kteří se o problematiku bezpečného chování na internetu zajímají,“ říká Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Průzkum probíhal ve 25 zemích po celém světě včetně České republiky*. Do projektu se zapojilo 7 600 dětí a mladistvých ve věku 8–17 let a jeho cílem bylo shromáždit další podklady, které povedou k pochopení tohoto problému, a příprava dalších preventivních opatření. Průzkum zároveň ukázal, co všechno děti vnímají jako kyberšikanu.

* Anglie, Argentina, Austrálie, Barazilie, Česká republika, Čína, Egypt, Francie, Japonsko, Indie, Itálie, Kanada, Katar, Malajsie, Maroko, Německo, Norsko, Polsko, Turecko, Singapur, Španělsko,Pákistán, Spojené arabské emiráty, USA.