Mobilní operátoři už začali s pokrýváním tunelů pražského metra

0
Pražské metro
Pražské metro
-
Zdroj: Petr Havlíček / DPP

Během prodlouženého víkendu od 5. do 8. července byla uzavřena část metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov. V tomto úseku dopravní podnik měnil dřevěné pražce za betonové a výluky využili i mobilní operátoři k přípravě na pokrývání mobilním signálem.

Moderátor Drak z diskuzního fóra metroweb.cz do tunelů nahlédl a vyfotil nově připevněné háčky na stěnách, do kterých operátoři uloží vyzařovací kabely, díky nimž by ve vozech metra měly být dostupné různé rádiové sítě v pásmu 500–5000 MHz. Aktuálně půjde o 2G/GSM, 3G/WCDMA a 4G/LTE, ale do budoucna se počítá i s 5G.

Mobilní signál je již od roku 2015 dostupný v nově otevřeném úseku trasy A mezi stanicemi Motol a Dejvická. Na pokrytí zbytku stanic a tunelů se po letech vyjednávání nakonec společnosti CETIN, T-Mobile a Vodafone s dopravním podnikem dohodly až letos.

Operátoři teď chtějí pokrýt úsek metra mezi Muzeem a Roztyly
Operátoři teď chtějí pokrýt úsek metra mezi Muzeem a Roztyly (zdroj: APMS)

Do konce října 2018 operátoři pokryjí úsek trasy C mezi Roztyly a Muzeem, půjde o osm stanic i tunely. Ještě do 15. září přitom v rámci pilotního projektu pokryjí tři stanice a tři tunelové úseky. Celé metro bude pokryto do konce roku 2022. Operátoři za to městu zaplatí 120 milionů korun bez DPH, které budou postupně splácet až do dubna 2027, viz registr smluv.

Běžně jsou práce prováděny během nočních 3,5 hodin, kdy je provoz metra zastaven a technici mohou bezpečně instalovat infrastrukturu. Velké plánované odstávky dopravy výstavbu urychlí, protože se může pracovat celý den. Kromě červencové se podle smlouvy počítá i s výlukou mezi 28. a 30. zářím 2018.

Mobilní operátoři už začali s pokrýváním tunelů pražského metra
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů