Praha na třetí největší fotografii světa. Panorama má rozlišení 405 gigapixelů

2
Panorama Prahy v rozlišení 405 Gpx
Panorama Prahy v rozlišení 405 Gpx

Od loňska se opravovala Staroměstská radnice. Americký fotograf Jeffrey Martin, který žije v Praze, toho využil a se svou foto výbavou vystoupal na vrchol lešení, odkud pořídil jedno z největších panoramat na světě. Snímek v rozlišení 405 gigapixelů si můžete prohlédnout na gigapanorama.cz/panorama-prahy. K vidění je ale také naživo v Galerii Mánes, kde je vytištěná v kruhu o průměru 16 metrů a měří 60 metrů na délku a 3 metry na výšku.

Martin je ikonou oboru a možná znáte jeho web 360cities, obří galerii sférických fotek z celého světa. Sám už v minulosti vyfotil Prahu z Petřína v rozlišení 34 Gpx nebo Londýn v 320 Gpx, což byl tehdy rekord. Dnes je dle záznamů na Wikipedii největší noční panorama Kuala Lumpuru (846 Gpx) a následně poskládaný snímek měsíčního povrchu (681 Gpx).

Pražské panorama vzniklo sešitím 8000 fotek v rozlišení 50 Mpx. Martin fotil fullframem Canon 5DS R (cena od 78 000 Kč) a teleobjektivem Canon EF 600mm f/4 (cena přes 300 000 Kč). Zařízení bylo připevněno na masivním stativu s robotickou hlavou, která řídila jemné krokování a otáčení o 360°.

Tady skutečná práce teprve začala. Bylo zapotřebí projít všechny fotografie a začít je skládat do obří mozaiky. Práci mi komplikovaly hlavně jiné světelné podmínky v různých dnech focení. Některé fotografie se pak ve velké rychlosti špatně zaostřily a bylo zapotřebí je nahrazovat,“ říká Jeffrey Martin.

Projekt vznikl ve spolupráci s českým zastoupením Fujitsu. To Martinovi zapůjčilo pracovní stanici Celsius R970power. V plné palbě může stát přes milion korun, přesnou konfiguraci použitou pro zpracování panoramatu ale neznáme. Víme ale, že měla „jen“ 128 GB RAM.

Praha na třetí největší fotografii světa. Panorama má rozlišení 405 gigapixelů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

2 KOMENTÁŘE