Praha vyhrála, bude v ní sídlit evropský navigační systém Galileo

0

Administrativní část „evropské GPS“ bude zřejmě opravdu sídlit v české metropoli. Včera o tom rozhodlo jednání velvyslanců EU v Bruselu, formality potvrdí ministři unie až zítra. Centrum Galilea bude sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v Holešovicích. Česko usilovalo o sídlo už od roku 2006.

Jediným protikandidátem Prahy byl nizozemský Noordwijk, pro který hlasovaly čtyři země. Dvaadvacet velvyslanců dali hlas Praze a jeden se hlasování zdržel. Už existuje jen malá naděje, že by mohli ministři toto rozhodnutí v pátek změnit.

Vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na sídlo Galilea Karel Dobeš řekl, že jediným kandidátem na sídlo GSA nyní zůstává jen Česká republika. „Nizozemsko by mohlo výsledek zvrátit jedině tím, že by ho vetovalo. V takovém případě by se pak jednalo dál,“ dodal Dobeš.

Galileo má být nejdražším společným projektem Evropské unie, náklady dosahují částky 3,5 miliardy eur (90 miliard korun). V roce 2014 by na oběžné dráze mělo být umístěno všech 30 satelitů. V tuto chvíli jsou na orbitu pouze dva, pro plné spuštění jich stačí 18. Galileo se stane konkurencí amerického GPS a ruského GLONASSu. Hlavním rozdílem je, že se více zaměřuje pro civilní obyvatelstvo místo armády. Teoreticky má být také přesnější, ale zpřesňuje se i GPS a kdo ví, kde bude za čtyři roky.

Zdroj: ČT 24

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. myslim, ze pre Android a MeeGo tablety je rozumnejsia volba ARM … tam vyrobcovia nie su zavisly na Atomoch ako napriklad vyrobcovia Win tabletov … a osobne dufam, ze sa zabrzdeny Atom k Androidu nepriblizi, no o MeeGo pochybujem, kedze sa na nom podiela aj Intel …