Praktické tipy: co dělat s vadným LCD displejem

0

Úvod, nejčastější vady displejů

LCD panel notebooku je křehkou součástkou, kterou navíc lze jen velmi těžko chránit před nechtěným poškozením. Kvůli čitelnosti jsou LCD displeje pro notebooky vyrobeny se skleněnou čelní deskou. Přestože je tato skleněná deska potažená polarizační a pak i ochrannou fólií proti poškrábání, jakýkoli prudší náraz do LCD panelu, případně pád notebooku, mívá často za následek prasklý, a tedy zničený displej. Proto je potřeba zacházet s notebookem s maximální opatrností, přenášet jej v polstrované brašně a nepokládat na něj například při převozu autem další předměty.

Kromě nárazů s následkem prasklin ohrožují displeje také závady základní desky, power boardů, desek invertorů, prasklé panty i ochranné plasty a poškozené přívodní kabely. Vždy je potřeba dodržovat tuto zásadu: při vzniku jakékoli závady notebooku je nutné tuto závadu ihned odstranit, aby nedošlo ke stupňování závady do dalších částí notebooku anebo k jeho úplnému zničení.

Jak poznáme vadný LCD panel

Kromě zjevných závad LCD panelů, jako jsou praskliny a oděrky displeje, existuje více dalších závad displejů. Nejčastější závady displejů jsou tyto:

  • Trvale tmavé nebo trvale světlé pixely – svítící nebo nesvítící body, tedy vadné pixely displeje
  • Pruhy na displeji – vadná elektronika displeje, kabely nebo videoobvod
  • Nesvítící displej – texty a objekty lze jen stěží rozeznat – vadná podsvitová trubice, kabely nebo invertor
  • Problikávající displej – vadná podsvitová trubice, kabely, videoobvod nebo invertor
  • Nesmyslné zobrazené objekty – vada displeje, kabelů nebo videoobvodu
  • Nerovnoměrný jas – vadná podsvitová trubice displeje nebo LED diody, případně invertor
  • Zcela mrtvý, nic nezobrazující displej – vadný LCD panel, videoobvod nebo kabeláž

Vykazuje-li notebook některou z výše vyjmenovaných závad, pak se může jednat o závadu LCD panelu, power boardu, základní desky nebo o vadný invertor podsvitu LCD. Nezapomínejte, že jednoznačnou diagnostiku vadného LCD panelu není snadné provést jen s pomocí běžných měřicích přístrojů – lépe je přenechat tuto práci servisu notebooků.

Závada 1: Prasklé sklo

prasklé sklo

Abstraktní umění: Nejčastějším poškozením displeje je prasklé sklo. Většinou je způsobeno příliš velkým tlakem na sklo, ať zevnitř, nebo zvenku. Stejný následek může mít i pád notebooku ze stolu. A na vině může být dokonce i sám výrobce – například je-li v důsledku konstrukční chyby displej příliš silně upnut v rámu. To se však dá jen velmi obtížně dokázat.

Závada: „Řádková“ nebo tabelační chyba

Tabelační chyba

Závodnické pruhy: Tyto závady se vyskytují v důsledku problémů při horizontálním nebo vertikálním řízení řádků. Pak mohou vypadnout jednotlivé linky nebo i celé bloky. Defektní linky jsou zpravidla bílé nebo černé, občas se tyto „závodnické pruhy“ vyskytnou i v barvě červené, modré nebo zelené.

Závada 3: Škrábance nebo poškození polarizátoru

škrábance

Poškozená fólie: Displej sestává ze dvou nad sebou ležících skleněných desek polepených polarizační fólií. Vnější fólii lze snadno poškodit, například odřením o klávesnici nebo poškrábáním. Polarizační fólie lze vyměnit – tuto práci však přenechejte odbornému provozu, neboť je k tomu bezpodmínečně nutné čisté prostředí.

Výměna LCD displeje

Výměna LCD displeje

Defektní obrazovka však z vašeho notebooku ještě zdaleka nedělá drahý elektronický šrot. S náhradním displejem – ať použitým, renovovaným, nebo zcela novým – bude váš mobilní počítač (skoro) obratem ruky vypadat jako nový. Tato oprava se může vyplatit také ještě u starších „obchodních“ notebooků, například u modelů značek Lenovo, Compaq, Toshiba nebo Dell. Jako demonstrační přístroj pro tento tip byl vybrán model Fujitsu Amilo M1451G.

Jak vymontovat starý displej, to demonstrují kroky 1 až 5. Při montáži nového displeje postupujte prostě opačně – od kroku 4 ke kroku 1. Pozor: Než se pustíte do práce, bezpodmínečně vyjměte síťovou zástrčku a akumulátor. Jinak riskujete zranění elektrickým proudem – zvláště v kroku 4.

Pro tento tip budete potřebovat jen malý křížový a plochý šroubovák, klidnou ruku – a náhradní displej. Kdo své zručnosti příliš nedůvěřuje, může využít servis. Přestavba trvá zhruba 30 minut.

Krok 1: Ostranění krytek

Vyhledání šroubů: Po obvodu víka displeje se zpravidla nachází čtyři až osm přilepených plastových nebo gumových krytek. Opatrně je odstraňte malým plochým šroubovákem. Pod nimi se objeví křížové šroubky, které drží pohromadě obě vnější poloviny víka displeje.

Krok 2: Odejmutí rámu víka

Opatrně nadzvednout: Po uvolnění všech šroubů odeberte rám displeje. Ten je zpravidla upevněn jenom západkami. S jejich otevíráním opatrně začněte dole u obou pantů. Pomůže vám při tom plochý šroubovák a mírný tlak směrem ke středu displeje.

Krok 3: Vyjmutí displeje z rámu

Vybalit: Po čtyřech šroubcích vlevo a vpravo drží displej ve víku pomocí vodicích kolejniček. Tyto šroubky uvolněte. Je-li displej navíc fixován lepicí páskou, odstraňte ji. Nyní můžete displej oběma rukama opatrně vyklopit z vodicích kolejniček.

Krok 4: Odpojení kabelů

Bez proudu: Od grafického čipu na desce vede k displeji plochý kabel. Také tento přípoj bývá často přídavně fixován lepicí páskou. Dole na displeji najdete většinou dvoupólovou zástrčku pro napájení podsvícení displeje. Oba tyto kabely opatrně vytáhněte.

Krok 5: Montáž náhradního displeje

Připraven k výměně: Nový displej teď namontujte opačným postupem – od kroku 4 ke kroku 1.

Praktické tipy: co dělat s vadným LCD displejem
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.67%) 3 hlasů