Pravda o Silentiu aneb udělej si sám

0

Procesory Athlon XP a platformy na nich založené byly a v hojné míře ještě jsou v ČR dost populární. I já doma takový (druhý) počítač mám a chtěl jsem z něj udělat něco, na čem si má žena ještě nějakou tu hru zahraje a něco, co jí nebude zvuk z televizního signálu DVB-T zkoušet přehlušit vlastními větráčky.

Jednalo se o běžnou konfiguraci: procesor AMD Athlon XP 2800+, chladič Pentagram Freezone QC-80 Cu, základní deska Asus A7V600 (spolehlivý KT600 čipset), grafická karta Radeon 9000 Pro, 2× 1 GB paměti DDR, pevný disk Seagate Barracuda 7200.7+ 160 GB a zdroj Fortron FSP-350PN(PF). To všechno zavřeno ve skříni s úsměvem – EuroCase ML5491.

Silentium

EuroCase ML5491. Zdroj: BGS Levi Czech

O tom, že se musím zbavit skříně, se kterou pevný disk dokázal opravdu nebývale účinně vibrovat, jsem věděl hned. Aby se na takovém počítači daly hrát i nějaké novější hry, musel přijít i upgrade grafické karty. No, a když novou a energeticky náročnější grafiku, tak nejlépe posílit i zdroj.

Silentium

K Athlonu XP přišla v té době nejlepší grafika pro AGP – PowerColor Radeon X1950 Pro AGP. Zdroj: PowerColor. Klepněte pro zvětšení

Přečetl jsem nějaké recenze a našel jsem skříň, jež mi vyřeší hned dva problémy: disk bude uložen v připraveném antivibračním rámečku a součástí skříně je i 500W údajně tichý zdroj. Ano, mluvím o skříni Arctic Cooling Silentium T3 Pro, která měla pokračovat v úspěších původních Silentií (bez Pro).

Silentium

Klepněte pro zvetšení

Silentium

Klepněte pro zvetšení

Svým přiloženým regulátorem na minimum otáček stažený a původně docela tichý chladič Pentagram QC-80 už po letech provozu zdaleka tichý nebyl (ložiska), a tak jsem někde ve skříni vyhrabal tématicky ladící chladič Arctic Cooling Copper Silent 2 TC. Že nemá nikterak oslnivý výkon, to jsem věděl, ale Freezer se pro socket A prostě nedělá, takže jsem to zkusil.

Přikročil jsem k montáži a postupně se začal divit. Nejdříve mě Silentium T3 Pro příjemně překvapilo – na to, že se jedná o skříň velmi kompaktních rozměrů (miditower), byla bočnice vyrobena z 0,8mm SECC plechu a při její velikosti tedy parádně tuhá. Navíc se snímá a zase nasazuje asi nejlépe ze všech skříní, se kterými jsem měl tu čest. Začal jsem tedy uchycením DVD mechaniky, kteroužto vložíte do plastových kolejniček a pokračoval pevným diskem.

Pevný disk je v Silentiu umístěn v jakési schránce z velmi silné pryže a z jedné strany přišroubován k hliníkovému žebroví, jež nakonec z pryže svou větší částí „kouká ven“ a funguje jako pasivní chladič. Se Seagatem 7200.7 (..27AS) jsem neměl žádné problémy s teplotami, a tak jsem se nebál uzavřít ho do této gumové kobky.

První kámen úrazu přišel, když jsem se pokusil umístit grafickou kartu. Arctic Cooling při konstrukci skříně už nepočítal se staršími deskami, jež nabízely luxusních 6 PCI slotů, a tím pádem mají slot pro grafickou kartu opravdu hodně nahoře.

Silentium

Asus A7V600 – rozšířená a kvalitní deska pro Athlony XP

Výsledkem byla samozřejmě kolize dlouhé grafické karty (22,5cm Radeon X1950 Pro) a gumového úkrytu pevného disku. Nevadí, pryže je tam dost, kus jsem tedy odřízl. Zkompletování už pak nic nebránilo a výsledek vypadal použitelně:

Silentium

AGP sestava nacpaná v Silentiu. Klepněte pro zvětšení

Silentium

Ještě s krytem pomáhajícím směrovat vzduch. Klepněte pro zvětšení

Skříň jsem zavřel a vrhnul jsem se na benchmarky. Výsledky v pořádku, většina her velmi plynulých (grafická karta opravdu dělá o hodně více než procesor), jen ty teploty. Athlon XP pod Copper Silentem neustále v zátěži limitoval k 80 C, a to se nedalo mluvit o tichu. Copper Silent 2 TC běžel vlastní termoregulací při takových teplotách samozřejmě na maximálních 2 200 ot./min. Začal jsem hledat nějaký kvalitní chladič pro socket A. A zjistil jsem, že téměř vymřely. Nakonec jsem jeden univerzální přece jen našel:

Silentium

Thermaltake Big Typhoon – chladič, který by i při nízkých otáčkách měl žhavého Bartona uchladit

Plastového tunelu jsem se kvůli rozměrům Big Typhoona musel zbavit, ten je naštěstí alespoň velmi úzký v oblasti základny. Deska bohužel nepodporuje regulaci otáček ve větším rozsahu, a tak jsem začal řešit hlučnost celé sestavy.

Silentium

Když nic, tak to celé alespoň začínalo vypadat pěkně. Klepněte pro zvětšení

Aby už do sestavy netekly další peníze, vyrobil jsem si dle tohoto návodu několik laciných regulátorů s celkovou cenou asi 25 Kč za součástky z GM Electronics. Stačí pár výkonnových odporů, kousek tepelně smršťovací bužírky, drátky a 3-pin konektory samec/samice.

První „snižovač otáček“ (39 Ohm) jsem umístil mezi Big Typhoon a desku – na 1 000 ot./min už opravdu dále nebyl zdrojem hluku. Ze skříně jsem ale pořád slyšel velmi nepříjemný hukot. Kdo hádá, že ty dva 8cm větráčky v horní části skříně nalepené na sebe nemusí dělat dobrotu, hádá správně. Zkusil jsem je prostě vypnout a opravdu – v této chvíli se dala celá „věc“ považovat za tichou.

Není ticho jako ticho: v noci slyšíte spadnout špendlík, a tak jsem v „silent-projektu“ pokračoval. Zjistil jsem, že ani zdroj není tak tichý, jak se tváří. 12cm větrák na něm i v klidu jede na docela vysoké otáčky. Zdroj lze dost krkolomně rozdělat a ze skříně dokonce vyjmout. Stačí ale odejmout chladič a pinzetou vytáhnout konec kablíku vedoucího od větráčku do malé napájecí destičky uvnitř zdroje. Kablík jsem připojil na podobný regulátor otáček:

Silentium

Regulace otáček zdroje. Klepněte pro zvětšení

Nyní už byl i zdroj a vlastně celá sestava opravdu velmi tichá. Nicméně se samozřejmě dost zhoršily teploty – především teplota disku byla dost svázána se dvěma větráčky v horní části skříně a nyní se blížila k 50 C. To už opravdu není dobré, a tak jsem na perforaci přímo pod dvěma vypnutými Arctic Fany umístil 92mm větrák Akasa Amber Series. A samozřejmě – mezi něj a napájení vložil jeden snižovač otáček. Ticho a normální teploty se konečně v Silentiu snoubily. Na to, že se mělo jednat o řešení na klíč, docela dost práce, nemyslíte?

Silentium

Takto si to představuje Arctic Cooling: kdyby horní dva větráčky nebyly orpavdu dost hlučné (rezonance), dalo by se až na chlazení disku souhlasit. Více se zahřívající disky prostě mají problém (na CeBIT v březnu už AC, vědoma si problému, ukazovala nějakou revizi s vylepšením diskového chlazení)

Přesto všechno, co jsem napsal, si myslím, že AC Silentium T3 Pro je dobrá skříň. Dobře vypadá, je kompaktní, má dobré plechy a docela dobrý zdroj. Jen buď nesmíte chtít opravdu noční ticho, anebo rovnou počítat s obětováním jedné z pozic na nějaký regulátor otáček a trochou modifikací.

Pomáháme čtenářům Máte taky stále pocit, že vaše sestava není dost tichá, dost výkonná a prostě s ní nejste spokojeni? Nevíte co vylepšit? Zkuste nám poslat na info@extrahardware.cz poslat dostatek fotografií, dobrý popis komponent a problému a třeba několik výsledků z benchmarků a my vám formou článku zkusíme poradit.

Ohodnoťte tento článek!