Právě končí jedna z nejúspěšnějších vesmírných misí. Sonda Cassini shoří v atmosféře Saturnu

3
Ilustrace Cassini u Saturnu (zdroj: NASA)

V 13:54 našeho času začne sestup sondy Cassini do atmosféry Saturnu, kde ukončí svou dvacetiletou pouť. Byla vypuštěna v polovině října 1997 s cílem pozorovat druhou největší planetu sluneční soustavy, její prstence a měsíce.

Na oběžnou dráhu planety vstoupila v roce 2004, po cestě využila urychlujících gravitačních praků díky průletům kolem Venuše, Země a Jupiteru. Cassini pozorovala metanová jezera na Titanu, šestiúhelníkovou bouři na Saturnu, odhalila podzemní oceán na Enceladu a pořídila také nejdetailnější fotografie planety a prstenců. V roce 2004 se od ní navíc oddělila menší evropská sonda Huygens, která o tři týdny později úspěšně přistála na Titanu.

Mise Cassini měla skončit již v roce 2008, ale NASA ji několikrát prodloužila. Sonda pracovala bezchybně a vědcům stále poskytovala užitečná data. Definitivně končí až dnes, protože jí dochází palivo a NASA nechce riskovat možnou kontaminaci cizího tělesa organismy ze Země. Proto Cassini nechá shořet v atmosféře Saturnu.

Komentovaný přenos konce mise můžete právě teď živě sledovat na youtube kanálu NASA.

Nejkrásnější fotografie Saturnu a jeho okolí najdete na webu NASA.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Předpokládám, že i tato sebevražda je přesně naplánovaná, aby poskytla ještě další jedinečné údaje, ke kterým se při průniku atmosférou dostane, než ji plazma odřízne od komunikace.