Právě vyšla Opera 43. Je rychlejší a přináší funkci, kterou jste už dávno chtěli

8
Opera
Opera

Norští tvůrci dnes vydali další verzi svého desktopového prohlížeče. Prý zatím nejrychlejší vůbec. Opera 43 (stahujte odsud) nově používá technologii Microsoftu Profile Guided Optimalization (PGO), kterou jsme poprvé viděli na podzim u Chromu.

Opera díky ní zrychluje start až o 13 % a spotřebuje méně RAM, protože se do paměti načtou jen často používané součásti prohlížeče. Ty ostatní se zavolají až na vyžádání. Optimalizováno bylo též vykreslovací jádro, které podle webových benchmarků je o jednotky až desítky procent rychlejší než u verze 42.

Přednačítání v Opeře 43
Přednačítání v Opeře 43

Další novinkou je funkce pro přednačítání stránek na pozadí. Odkazy s parametrem <link rel=prerender> nebo stránky, které nejčastěji zadáváte pro adresního řádku se načtou, ještě než zmáčknete Enter nebo na ně kliknete. V druhém případě se Opera postupně učí, co načítat. Pokud do řádku budete často psát cnews.cz, tak se prohlížeč brzy naučí stahovat data na pozadí už po napsaní prvních písmenek. Po potvrzení v našeptávači se web zobrazí okamžitě.

Funkce je standardně zapnutá. Vypnout se dá jen přes experimentální nastavení opera:flags. V něm si najděte položky Prerender. Jedna přednačítá výsledky vyhledávače, druhá běžné odkazy.

Opera 43 umí kopírovat text i z odkazu
Opera 43 umí kopírovat text i z odkazu

Poslední novinkou, pro mě osobně určitě nejužitečnější, je možnost kopírovat text z odkazu. Dosud, a funguje to tak snad ve všech prohlížečích, nebylo snadné zkopírovat část textu z odkazu. Kurzor se chová, jako byste chtěli odkaz někam přetáhnout. Opera 43 ale chápe, že pokud myší táhnete doleva/doprava, chce označit text (a navíc ještě zobrazí menu pro kopírování nebo vyhledávní výrazu). Pokud táhnete nahoru/dolů, pak funguje jako obvyklé přetažení.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. Mo já tedy nevím, ale mi v Opera 43 funguje vykopírování části textu z odkazu stejně blbě jako před tím a jako ve všech browserech, nemůžu si pomoct. Buď zkopnout celý text odkazu, ale to šlo vždycky a všude, nebo se text odkazu posunuje vlevo/vpravo taky jako vždycky a jako všude. Odzkoušeno na odkazech na články na Cnews.cz.

    • Ono se to po update restartne samo, tak jsem počítal že to po restartu už bude OK … počítal jsem blbě, musel jsem to restartnout ručně a teď už to jede. A jo, je to fajn, občas se to hodí tahle možnost vykopírovat text z odkazu. Ještě bych ocenil horní lištu „Hlavní nabídka“ a pak už se s FF rozloučím definitivně. Viavaldi už jí má, ale zase tam nefunguje synchronizace …

  2. Tak z mé zkušenosti přednačítání stránek je super, kopírování odkazů funguje dobře, takže spokojenost. Jsem rád, že se pořád Opera vyvíjí. Akorát u nové verze mám problémy s videi na YT. Každých pár sekund pocítím menší zásek, stává se to někomu taky? Na verzi 42 vše v pohodě, na Neonu taky v pohodě takže to není netem.