Právě vyšlo Ubuntu 16.10 Yakkety Yak. Jde o velmi nudnou edici s minimem změn

2

Canonical právě ohlásil, že vyšla nová verze zřejmě nejpopulárnější linuxové distribuce. Po půl roce od Ubuntu 16.04 LTS s garantovanou pětiletou podporou je tady Ubuntu 16.10 Yakkety Yak, které bude podporováno jen do července 2017 (tj. devět měsíců).

Pro běžné uživatele se nic zásadního nemění. V repozitářích jsou akorát nové balíčky. Systém jede na čerstvém Linuxu 4.8, ale desktopovým prostředím zůstává Unity běžící nad grafickým serverem X11. Unity a Mir jsou dostupné jen formou preview. Hlavním podpovrchovou novinkou je, že init démon systemd se využívá nejen pro systémové, ale i uživatelské sessions.

 

V balíčcích najdeme aktualizovaný LibreOffice 5.2 využívající toolkit GTK3. Aktualizován byly i Gnome aplikace. Část běží v nové verzi 3.22, část ve starší 3.20 (včetně souborového správce Nautilus). Firefox je ve verzi 49.

Ubuntu 16.10 pro desktop je ke stažení z této stránky.

Kubuntu, Lubuntu a další

Na oficiální odnože Ubuntu se zatím čeká, ale měly by rovněž vyjít každou chvíli.

  • Kubuntu dorazí s prostředím KDE Plasma 5.7.5 a balíčkem KDE Applications 16.04.3.
  • Ubuntu Gnome běží na Gnome 3.20, ale část aplikací už je v nové verzi 3.22.
  • Ubuntu Mate má vylepšený desktop Mate 1.16.0 migrovaný na GTK3+.
  • Xubuntu nadále používá prostředí Xfce 4.12.
  • Lubuntu nakonec pořád běží s desktopem LXDE (GTK) místo LXQt (Qt).
Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Právě vychází nové auto Kodiaq. Jde o velmi nudnou edici s minimem změn. Pořád to má kulatý volant, pořád to má brzdu spojku plyn, jen se něco trochu změnilo pod kapotou. Asi taková je úroveň článku…!