Právo být zapomenut už funguje. Google vyhověl EU a nabízí občanům nový nástroj

0

Kauza, kterou rozpoutal Španěl Mario Costeja Gonzáles, již přináší první ovoce. Tak dlouho se hádal s Googlem, aby o něm odstranil nerelevantní zmínky ve vyhledávači, až nakonec Soudní dvůr EU rozhodl, že každý občan EU má právo být zapomenut.

Nástroj Google pro „zapomenutí“
Nástroj Google pro „zapomenutí“

Google s rozhodnutím nesouhlasí, ale přizpůsobil se mu. Ode dneška můžete pomocí tohoto formuláře největší vyhledávač světa požádat, aby odstranil odkazy vedoucí k odhalení vašich osobních údajů. Google každou žádost vyhodnotí jednotlivě.

Při vyhodnocování žádosti budeme přihlížet k tomu, zda o vás výsledky vyhledávání obsahují informace, které již nejsou aktuální. Ověříme také, zda je dostupnost těchto informací ve veřejném zájmu – například pokud souvisejí s finančními podvody, pracovním pochybením, odsouzením za trestný čin nebo veřejným působením v roli státního úředníka,“ píše firma v nápovědě.

 

Odstranění je ale stejně postavené na hlavu. Tím, že vás Google smaže z indexu, nedojde k odstranění zmínek na webu. Vaše osobní informace totiž shromažďují jiné zdroje, Google na ně pouze odkazuje. A zrušení odkazu neznamená, že vás ostatní nebudou moci vyhledat jinými způsoby.

Google a spol. přitom odkazy musí smazat (pokud jsou oprávněné), i když úřady na ochranu osobních údajů nedonutí zmíněnou informaci odstranit původní zdroj. Což se stalo i ve španělské kauze. Gonzálesovy informace zveřejnily internetové deníky a ty informace tam pořád jsou, protože proti nim úřad nic nemá. Ale odkaz na Googlu vadí, protože tak velký vyhledávač umožňuje na základě vazeb mezi různými zdroji sestavit kompletní profil občana EU.

Ohodnoťte tento článek!