Prázdniny jsou tu. Jak je tráví vaše děti, neohrozí je kyberšikana?

0

37 % českých dětí již bylo někdy vystaveno kyberšikaně; o prázdninách nebezpečí internetové šikany ještě více vzrůstá, děti tráví více času bez dozoru rodičů

Praha, 3. července 2012
O prázdninách mají děti více volného času, který mohou trávit u počítače bez dozoru dospělých. Právě proto společnost Microsoft v těchto dnech upozorňuje na alarmující výsledky celosvětového průzkumu. Vyplývá z něj, že téměř každý třetí respondent se setkal s nějakou formou šikany na internetu (kyberšikanou).

Průzkum uvádí, že 37 % českých dětí již bylo někdy vystaveno kyberšikaně. Za šikanu přitom děti považují hrubé a nepřátelské chování, urážky nebo zesměšňování. Při neustále zvětšujícím se množství času, jež mladí lidé tráví na internetu, se jedná o znepokojující číslo, které ovšem není výjimkou ani mezi vyspělými státy, jakými jsou například Kanada, Německo, Velká Británie nebo Austrálie.

62 % dětí v Česku zná pojem online šikana, ale pouze 46 % se jí obává (zhruba stejné povědomí panuje mezi chlapci i dívkami). Procento dětí vystavených tomuto problému samozřejmě roste s vyšším počtem hodin strávených na internetu (48 % dětí tráví na internetu více než 10 hodin týdně). 

Jak ale vyplývá z průzkumu, jen pozvolna reagují na kyberšikanu české školy. Pouhých 11 % z dotázaných českých škol má oficiální metodiku jak s kyberšikanou zacházet. Neformálně však poskytuje alespoň nějakou formu poradentství již 45 % škol, ať už pro učitele, rodiče nebo studenty.

Ačkoliv by rodiče neměli suplovat povinnosti školy, rozhodně by se měli zajímat o to, jak jejich děti tráví čas u počítače. To se naštěstí děje a potvrzuje to i průzkum Microsoftu – rovných 50 % rodičů o kyberšikaně ví a s dětmi o ní mluví, více než třetina (37 %) rodičů pak aktivně sleduje online chování svých potomků.

K vyšší bezpečnosti a informovanosti se snaží přispívat i weby jako Bezpečný internet.cz – www.bezpecnyinternet.cz. Díky tomuto projektu společností Seznam.cz, Česká spořitelna, Nic.cz, Hoax.cz, Pierstone, Quantasoft, Policie České republiky a Microsoft se mohou rodiče, učitelé, ale také děti dozvědět, jaká rizika na ně na internetu čekají. Speciální pozornost si zaslouží i sociální sítě, jejichž popularita neustále roste.

„Problematiku kyberšikany se snažíme řešit v dlouhodobém horizontu. Také proto vznikl projekt Bezpečný internet.cz, který je unikátní především díky komplexnímu zaměření na více skupin internetových uživatelů. Webová stránka Bezpečný internet.cz zároveň ukazuje konkrétní příklady ohrožení. Právě o prázdninách spojených s velkým množstvím volného času by proto tyto stránky neměly uniknout pozornosti jak dětí tak dospělých. Jsou zde připraveny rady i kvízy pro všechny, kteří se o problematiku bezpečného chování na internetu zajímají,“ říká Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Průzkum probíhal ve 25 zemích po celém světě včetně České republiky*. Do projektu se zapojilo 7 600 dětí a mladistvých ve věku 8–17 let a jeho cílem bylo shromáždit další podklady, které povedou k pochopení tohoto problému, a příprava dalších preventivních opatření. Průzkum zároveň ukázal, co všechno děti vnímají jako kyberšikanu. 

* Anglie, Argentina, Austrálie, Barazilie, Česká republika, Čína, Egypt, Francie, Japonsko, Indie, Itálie, Kanada, Katar, Malajsie, Maroko, Německo, Norsko, Polsko, Turecko, Singapur, Španělsko,Pákistán, Spojené arabské emiráty, USA.

Prázdniny jsou tu. Jak je tráví vaše děti, neohrozí je kyberšikana?

Ohodnoťte tento článek!