Pražské metro: Operátoři chtějí rychlejší mobilní internet dostat i do tunelů

0

Čeští mobilní operátoři se dohodli, že společně vybudují rychlou síť (minimálně 3G) i v tunelech metra. V současné době je 2G sítí pokryto všech 56 stanic, ale v tunelech signál chybí. Asociace provozovatelů mobilních sítí se proto chce dohodnout s pražským dopravním podnikem, aby zasíťování proběhlo společně se stavbou nových tras.

Konkrétně zmiňují rozšíření linky A, která se protáhne z Dejvické směrem na západ k nemocnici v Motole. Operátoři by tunely rádi pokryli do konce roku, aby v nich byl signál už při otevření metra.

Operátoři chtějí nejdříve pokrýt tunely metra A
Operátoři chtějí nejdříve pokrýt tunely na nově budovaném úseku trasy A (foto: Wikipedia)

DPP prý ale nejeví zájem se na výstavbě mobilní sítě podílet. Operátoři tvrdí, že dodatečná instalace vyjde dvakrát dráž, než kdyby se pokrývalo spolu s budováním nové trasy. Zasíťování jedné stanice stojí asi 10 milionů korun, pokrytí celého metra bude stát stovky milionů. APMS rovnou říká, že návratnost takových investic je sporná, proto chce ušetřit co nejvíce nákladů. Věří, že rychlý internet je společným zájmem operátorů, města i zákazníků. „Rozhodujícím úkolem je dosáhnout shody na platbách za umístění vyzařovacích kabelů, které pokrytí tunelů mobilním signálem umožní,“ tvrdí APMS v oficiálním prohlášení.

 

Zdroj: APMS

Ohodnoťte tento článek!