Před 10 roky Microsoft dokončil Windows XP

0

Přesně před deseti roky Microsoft dotáhl do konce první operační systém, který stavěl na technologii NT a zároveň byl uživatelky přívětivý. Windows 2000 odborníci oceňovali, teprve XP ale dokázala úspěšně a ve velkém měřítku expandovat na domácí počítače. Do té doby se v domácnostech stále používaly především deriváty Windows 95. Osmadevadesátky si získaly velkou popularitu, oproti nim byla ale ikspéčka velkým krokem vpřed. Tenhle systém fungoval úplně jinak a jednou z výhod byla silná stabilita.

Naproti tomu se zpočátku bojovalo s nekompatibilním hardwarem, podobně jako při přechodu na Vistu (přestože Vista nebyla při porovnání Windows 98 a XP zase tak přelomová). Po úplném dokončení operačního systému se plánovaly megalomanské oslavy, které ale nakonec neproběhly. Důvodem nebylo nic jiného než teroristické útoky 11. září. Na pulty obchodů se vylisovaná cédéčka s XP dostala 25. října ve dvou jasně označených edicích – Professional a Home Edition. Do rukou pirátů se systém avšak nakonec dostal dříve než do obchodů.

Za dobu svého života je Microsoft obdařil hned třemi Servisním balíčky, přičemž ten druhý naprosto zásadním způsobem změnil bezpečnost systému. Strmý vzestup ikspéčkům zajistil až v době největší slávy 80% tržní podíl. Dnes XP běží asi na polovině všech počítačů na světě, Windows 7 je ale rychle dohánějí. Prodeje byly zastaveny v roce 2008, výrobci počítačů mohli systém distribuovat ve svých strojích ještě rok déle. V roce 2009 rovněž skončila fáze všeobecné podpory, až do roku 2014 budou vycházet alespoň bezpečnostní aktualizace. Posléze legenda definitivně zemře.

Zdroj: Neowin

Ohodnoťte tento článek!