Před 15 lety byla uvedena Windows 95 – revoluční okna

0

Před 15 lety a necelým týdnem (24. srpna 1995) byly dokončeny práce na operačním systému Windows 95. I když betaverze byla v komunitě již nějakou dobu k dispozici (pod kódovým označením Chicago), hlavní událostí se stalo hlavně samotné představení. Microsoft se tehdy setkal s neuvěřitelným zájmem médií, slavností událost byla přenášena desítkami televizních společností do celého světa.

Následné prodeje byly pro Microsoft obrovským úspěchem, součástí kampaně byly také televizní spoty propagující produkt, ale také některé jeho konkrétní funkce.

Od samotných Windows 95

přes multitasking

až po trochu, řekněme, „zajímavá“ dílka.

Uživatelské rozhraní

A proč takový zájem? Windows 95 byly svým způsobem revolucí. Uživatelské rozhraní verze 3.11 bylo totiž kompletně překopáno, díky čemuž se i zcela změnil styl práce se systémem.

Rozdíl mezi Windows 3.11 a Windows 95 je patrný na první pohled:

„Pětadevadesátky“ de facto přinesly operační systém Windows tak, jak jej známe dodnes. Žádná z následujících změn uživatelského rozhraní totiž nebyla tak revoluční, jako právě přechod na Windows 95.

Z dob Windows 95 tak pochází například hlavní panel seskupující okna otevřených služeb a aplikací. Dodnes používaným klíčovým prvkem je tlačítko Start, které doznalo výraznějších změn až ve Windows Vista, kdy bylo nahrazeno logem Windows. Konzervativnější uživatelé si však i v nejnovějších Windows 7 mohou vzhled upravit tak, aby tlačítko Start vypadalo podobně, jako před 15 lety.

Výraznější změna vizuálu Windows 95 přišla dva roky po jeho uvedení, kdy byla ke stažení uvolněna aktualizace shellu známá jako Windows Desktop Update. Tento doplněk upravil vzhled do podoby, která se následně stala základem pro uživatelské rozhraní následujících Windows 98.

Další novinky

Zde jsou další zásadní novinky, které s Windows 95 přišly:

Dlouhé názvy – nový operační systém začal podporovat dlouhé názvy souborů (až 255 znaků).

Vylepšený multitasking.

Plug and play – systém pro automatickou detekci a konfiguraci nově připojeného hardware.

Servisní balíčky – Windows 95 jsou prvním systémem, pro který začaly být vydávány Service Packy. Během necelých tří let vyšlo k Windows 95 (a jeho různým verzím) šest servisních balíčků + doplňkový Microsoft Plus!

Servisní balíčky přitom přinášely, kromě standardních bezpečnostních aktualizací, také podporu spoustu nových funkcí. Během této doby tak uživatelům přibyla podpora souborového systému FAT32, přenosů prostřednictvím infračerveného rozhraní, UDMA nebo podpora rozhraní USB, které je dnes již naprostým standardem.

Prohlížeč Internet Explorer, díky jehož integraci do Windows začal v následujících letech rychlý rozvoj internetu. V souvislosti s příchodem servisních balíčku není bez zajímavosti, že právě Internet Explorer byl jednou z nejrychleji se rozvíjejících aplikací – při uvedení v roce 1995 byla k dispozici verze 1.0, o dva a půl roku později už uživatelé surfovali na Internet Exploreru 4.0.

Nároky

A závěrem perlička. Minimální systémové nároky Windows 95. Srovnání se současnými operačními systémy dost jasně napovídá, o kolik se vývoj během posledních 15 let posunul:

Procesor: Intel 80386 (doporučeno Intel 80486)
Operační paměť: 4 MB RAM (doporučeno 8 MB RAM)
Pevný disk: min. 120 MB

Windows 95 byly prodávány na disketách a discích CD-ROM. První vydání operačního systému zabralo 13 DMF disket, s vydáním servisního balíčku OEM Service Release 2.1 se počet zdvojnásobil. Oficiální podpora Windows 95 byla ze strany Microsoftu ukončena 31. prosince 2001.

Ohodnoťte tento článek!