Před 15 lety Microsoft vystoupil proti Sony a Nintendu. Představil první Xbox

0

Dnes je tomu přesně 15 let, co Microsoft v USA představil svou první herní konzoli. Do Evropy se Xbox podíval až v březnu 2002. Jde o šestou generaci konzolí, Microsoft se tehdy postavil veleúspěšnému PlayStationu 2, kterého se celosvětově prodalo 155 milionů kusů.

Odhadované prodeje Xboxu činil 24 milionů, zhruba o dva miliony více než u konzole Nintendo GameCube. V onom pomyslném triumvirátu firma vystřídala Segu, která po neúspěšném Saturnu z páté generace konzolí žádného nástupce neuvedla.

Původní Microsoft Xbox (foto: Wikipedia)
Původní Microsoft Xbox (foto: Wikipedia)

Práce na Xboxu začaly už v roce 1998, konzole však byla představena až v březnu 2000 na Game Developers Conference. Na ní si chtěl Microsoft získat přízeň vývojářů. Na začátku prodeje 15. listopadu 2001 tak Xbox startoval s asi dvacítkou dostupných titulů, mezi nimiž byly hlavně sportovní a závodní hry nebo střílečky. Nejvíce zájmu vyvolal Microsoftem vydaný Halo: Combat Evolved, ze kterého byli nadšení hráči i kritici. Druhý díl z roku 2004 se s osmi miliony kusy stal nejprodávanější hrou pro Xbox.

 

Jestli se o Xboxu One a PS4 říká, že jsou to převlečená „písíčka“, pro první Xbox to platilo tím tuplem. Uvnitř běžely Pentium III 733 MHz (Coppermine), na GeForce 3 založená grafika NV2A, 64 MB RAM a data uchovával 10GB disk. Systém byl pravděpodobně založen na Windows (byly objeveny API shodné s kernelem v Windows NT).

V Evropě se Xbox přestal prodávat v roce 2007, v Severní Americe ještě o dva roky později. To už přitom byl nástupce Xbox 360 téměř čtyři roky na trhu.

Ohodnoťte tento článek!