Před 20 lety se objevil první notebook s DVD mechanikou. Už tehdy šla vyměnit za něco jiného

6

Optická mechanika je už dávno za zenitem a v počítači prakticky nemá smysl. Ani ve stolním PC. Do ultrabooků se už nedává z důvodu místa, ve větších noteboocích ji ale stále najdete. Letos je to 20 let od uvedení prvního notebooku s DVD mechanikou.

Byl jím v roce 1997 ThinkPad 770(ED) a výročím se pochlubil dnešní vlastník značky, tedy Lenovo. Uvnitř ThinkPadu 770 byl procesor Intel Pentium a 13,3″ displej měl rozlišení 1024 × 768 px (to se dodneška příliš nezlepšilo). Operačním systémem byly Windows NT4/95, později Windows 98.

770
zdroj: Lenovo

Jednu výhodu mechanika v notebooku dnes ale přeci jen má – prakticky vždy ji můžete nahradit rámečkem s dalším 2,5″ diskem a získat kombo SSD + HDD. U notebooků bez mechaniky se občas musíte spokojit s jediným diskem. ThinkPad 770 měl DVD mechaniku osazenou ve slotu Ultra Bay II, takže výměna byla ještě snazší.

zdroj: Lenovo

 

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. to čo je zase za hlupost ze v stolnom pc nema zmysel? a dvd-cka a bluray filmy, a popripade hry mozem vyhodit nie? su aj ludia ktori si hry kupuju na nosicoch, clovek tu hru vlastni a ma ju v kolekcii….

    • Jo na starší hry klidně, ale na nový hry to už taky není, při těch objemech, většina her dnes je 20+ GB a šachovat hodinu se 4 DVD a poslouchat, jak hučí v mechanice, to tedy ne. V tomto je blbý, že na PC nevycházejí na jednom Bluray jako na konzolích.

  2. mechanika pořád smysl má, dneska jsou nějaké hry, které bych chtěl vlastnit, např. Zaklínač 3 a ne je mít jenom uložené někde na steamu, to samé platí o starších hrách, které se kolikrát jinak ani nedají sehnat, popř. sem tam nějaká ta záloha citlivých dat, nehodlám to cpát někam do vzdálenýho cloudu veřejně k nahlédnutí…