Před 30 lety vyšlo první CD. Dnes už o něj pomalu nezavadíte

0

Vinyly a magnetofonové pásky se snažily v 70. letech nahradit společnosti Philips a Sony. Nejdříve pracovaly na vlastních formátech pro digitální nosiče hudby, v roce 1979 se ale domluvily na jednom standardu – kompaktním disku. Dva roky nato proběhly pilotní testy CD, v srpnu dalšího léta bylo vyrobeno první digitální album na CD The Visitors od švédské skupiny ABBA.

Sony CDP-101

Sony CDP-101, první hudební přehrávač cédéček, foto: Wikipedia

Premiérově prodávané album ale patřilo Billymu Joelovi, reedice jeho 52nd Street se začala prodávat 1. října 1982 spolu s prvním přehrávačem Sony CDP-101. Dnes tak oslavujeme 30 výročí komerčního využití polykarbonátových 12cm kotoučů.

Původně se mělo na CD vejít 60 minut hudby, ale viceprezident Sony rozhodl, že to musí být až 74 minut, aby disk pojal celou nahrávku Beethovenovy Deváté symfonie.

CD se rychle stalo díky boomu osobních počítačů i datovým médiem (1985), později vznikly i nové formáty využívají CD speciálně pro video nebo fotografie. Jejich rozšíření ale nebylo nikdy takové jako hudební Audio CD nebo datová CD-ROM.

Mimochodem: V roce 1988 už Philips a Sony připravily specifikaci záznamového formátu CD-R, první vypalovačky se ale začaly prodávat až o dva roky později. Přepisovací disk CD-RW byl uveden až v roce 1997, kdy už se o místo na trhu ucházela nová média s názvem DVD. Dnes už doba kotoučům příliš nepřeje a hudba se častěji prodává online ve formátech vhodných pro kapesní mobily a přehrávače s flashovou pamětí.

 

Zdroj: Wikipedia

Před 30 lety vyšlo první CD. Dnes už o něj pomalu nezavadíte
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů