Před 35 roky byl uveden IBM PC, moderní stolní počítač pro každého

0

Nelze opomenout, že se před 35 roky do historie zapsal počin od IBM. Dnes hrozí, že kvůli slabé prezenci ve sféře běžných domácích počítačů mladší ročníky firmu neznají. Jenže IBM dne 12. srpna 1981 představilo svůj osobní počítač, který odstartoval slavnou éru. Snad jste slyšeli pojem IBM kompatibilní. To znamená, že je vyžadován počítač, který se v určitých aspektech shoduje s původním strojem z roku 1981. Šlo o konstrukci.

Slavným předkem, jenž posloužil jako vzor pro mnohé následníky, se stal model 5150. IBM Personal Computer, případně zkráceně IBM PC, definoval termín osobního počítače. Od té doby bylo sousloví spjaté se stolním mikropočítačem, byť bylo tehdy neoddělitelně spjato také se samotnou formou IBM. Dnes je sousloví obecnější, nevztahuje se ke konkrétnímu výrobci a platformě. Termín IBM kompatibilní se stal důležitým pojmem, neboť pro IBM PC začala v krátké době vznikat řada rozšíření.

IBM PC
IBM PC s klávesnicí, monitorem a tiskárnou od Epsonu

Standardizace osobního počítače stvořila nový ekosystém, kde třetí strany začaly vyrábět různé periferie a rozšiřující karty. Původní model 5150 obsahoval 16bitový procesor Intel 8088 a operační paměť v rozmezí od 16 do 256 kB. Do té doby se ostatní výrobci i kvůli ceně drželi 8bitových procesorů. IBM ale ukázalo, že má pravdu. IBM PC světu dal BIOS, byl odrazovým můstkem pro operační systémy rodiny DOS.

Tento model byl vybaven systémem PC DOS 1.0, což byl de facto MS-DOS dodávaný pod jinou značkou. Tenhle počítač tvořil historii i dalšími aspekty, například klávesnicí, která sice přece ještě nebyla plně rozvinutá do dnešní podoby, ale byl to její předchůdce. Neměl ale např. pevný disk jako standardní výbavu, základem každého stroje od IBM se pevné disky staly až s modelem 5160 z roku 1983. Pokud vás historie zajímá, doporučuji aspoň tyto články:

Před 35 roky byl uveden IBM PC, moderní stolní počítač pro každého

Ohodnoťte tento článek!