Před 40 lety byl založen Apple. Stáli za ním Jobs, Wozniak a smolař Wayne

0

Založen na apríla

Píše se 1. duben 1976. Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne společně zakládají Apple Computer. Tehdy ještě nemohli tušit, jak firma vyroste. Wayne, který napsal manuál k Applu I a navrhl také první logo firmy, odešel hned po 14 dnech. Svůj 10% podíl prodal za 800 dolarů. Dnes desetina tržní hodnoty firmy činí více než 60 miliard dolarů.

Takhle vypadala loga Applu
Takhle vypadala loga Applu (foto: Wikipedia)

Před 40 lety měl Apple jediný produkt, počítač Apple I. Na svou dobu levný stroj (stál 666,66 dolaru) ihned zaujal. Ještě v roce 1976 firma utržila 174 000 dolarů. O rok později Apple vymazal Computer z názvu a coby třetího zaměstnance firma najala Mikea Markkulu, veterána z Intelu a Fairchildu. Steveové kývli na jeho investiční nabídku a za 80 000 dolarů mu prodali třetinu akcií. Navíc půjčil dalších 170 000 dolarů na rozšíření firmy. Vyplatilo se. Jen za rok 1977 Apple utržil 2,7 milionu dolarů.

Krize 80. a 90. let

Zbytek je již tucetkrát popsaná historie. Do osobních počítačů v 80. letech vstoupilo IBM a Apple dostal silnou a levnější konkurenci. Navíc to začalo vřít uvnitř samotné firmy. Wozniak spadl s letadlem a po uzdravení se již k počítačům nechtěl vrátit. Apple později najal Johna Sculleyho na pozici výkonného ředitele a ten po dvou letech propustil temperamentního Jobse. Jenže firma se pomalu rozpadala.

Nintendu ani Sony konkurence nevyrostla, Pippin pohořel
Nintendu ani Sony konkurence nevyrostla, Pippin pohořel

Začátek 90. let přinesl hodně zajímavých nápadů, ale žádný komerční úspěch. Apple začal fušovat do videoher, digitálních foťáků, laserových tiskáren nebo kapesních počítačů. Chystal nové počítače i operační systémy. Bez výsledku.

Tonoucí Apple zachránil Jobs

Z krize měl firmu dostat Steve Jobs. Ten se po odchodu nenudil. Spoluzaložil Pixar a hlavně začal dělat počítače pod značkou NeXT. A tu Apple v roce 1997 koupil a Steve se vrátil na místo činu coby dočasný ředitel. A zůstal už jím napořád.

Další šok přinesl v témže roce Macworld Expo. Jobs na konferenci oznámil důležitou spolupráci s Microsoftem. Ten do Applu investoval 150 milionů dolarů a slíbil, že pro jablečné počítače bude opět dělat software. Softwarový tým z NeXTu mezitím pomalu připravoval nový operační systém (budoucí OS X), ten hardwarový zase uvedl nový krásný počítač – iMac G3 designovaný nováčkem Jonathanem Ivem.

Apple Museum
První iPod v Apple Museu

V roce 2001 se otevírají první Apple Story. Na podzim přišel první iPod a v roce 2003 pak i iTunes Store. Apple ovládl hudební trh svými jednoduchými přehrávači i revolučním online obchodem. Naučil lidi za muziku platit. Jednoduchý byl také první iPhone z roku 2007, jeho uživatelská přívětivost a inovativní ovládání navždy změnily svět smartphonů. Totéž můžeme říci o iPadu z roku 2010. Nebyl to první tablet, ale inspiroval všechny po něm.

Apple po Jobsovi

Od té doby již Apple revoluční produkt nepřinesl, ale velké změny nastaly uvnitř firmy. Začalo to rokem 2011, kdy si Steve Jobs vzal zdravotní dovolenou. Z ní se už nevrátil. Po pár měsících přenechal svou pozici Timu Cookovi a na podzim podlehl rakovině.

 

Cook s sebou přinesl více pokory. Začal se omlouvat a přiznávat problémy. Apple pod jeho vedením začal hromadně nakupovat ostatní firmy. Uvedl zařízení, která Jobs nechtěl: menší tablet a větší telefony. Urovnal patentové spory (z těch velkých už bojuje jen proti Samsungu v USA). Cook má za sebou také první velký vlastní produkt nesouvisející s těmi předchozími – hodinky Watch.

S počítači to začalo a s nimi to i pokračuje. Od desek stavěných Wozniakem v garáži naučil Apple lidi nosit počítače v kapse. Teď se je snaží přesvědčit, aby další nosili i na zápěstí. Co bude příští velký produkt? Mluví se o virtuální realitě a především automobilu. Dnes začíná teprve druhé čtvrtletí, velkých věcí se tak možná dočkáme ještě letos.

Doporučené čtení:

Ohodnoťte tento článek!