Před 57 lety vznikla videopáska. Připomeňte si ji speciálním filtrem na YouTube

0

Americká společnost Ampex vydala 14. dubna 1956 předchůdce videokazety. Tzv. quadruplex videotape odstartovala novou etapu televizního vysílání, které do té doby muselo využívat drahý kinofilm. Záznamy se pořizovaly pomocí kineskopů – filmových kamer, jenž zachytávaly obraz z televizoru.

 

Magnetická páska byla pro televizní formát vhodnější (už se používala v rádiích), kromě nižší ceny se také jednoduše stříhala. První model od Ampexu představoval kotouč s páskou dlouhou asi 1463 metrů a širokou dva palce (5 cm). To stačilo na hodinu záznamu.

VHS filtr na YouTube – vypnutý a zapnutý VHS filtr na YouTube – vypnutý a zapnutý
VHS filtr na YouTube – vypnutý a zapnutý

Dnes už se magnetické pásky pro záznam videa prakticky nepoužívají. Jejich boom nastal v polovině 70. let, kdy přišly domácí „véháesky“ nebo Betamaxy a skončil před pár lety v domácích kamerách, které už na pásku zachytávaly digitální obraz (miniDV, Digital8 atd.). Novým úložným formátem jsou pevné disky a flashové paměti. (Magnetické pásky se však už přes 60 let používají pro zálohu dat.)

Google si na výročí první pásky vzpomněl a přidal tzv. VHS mód do přehrávače na YouTube. Na některých nových videích najdete speciální tlačítko, které obraz převede do staré „analogové“ podoby. Třeba toto.

Zdroj: +YouTube

Ohodnoťte tento článek!