Před Cortanou Microsoft vyvíjel Louise. Mrkněte na ukázky z mobilu a tabletu

0

Microsoft s hlasovými asistenty v mobilech experimentoval už před Cortanou. Což by pro vás příliš překvapivé být nemělo, protože něco tak komplikovaného nevznikne přes noc, naopak to vyžaduje měsíce a roky usilovné práce, experimentování a ladění. Jak si všiml uživatel @h0x0d, Microsoft v uplynulých letech pracoval s asistentkou Louise.

Bylo to ještě před Cortanou. K dispozici je dokonce ukázka ze smartphonu od Samsungu, která toho poví víc než dva články. Všimnout si můžete trochu jiného uživatelského prostředí a hlavně toho, že Louise neodpovídá hlasem. Zatímco v současnosti Cortana (potažmo Bing) správně předpovídá výsledky mistrovství světa ve fotbale, starší verze asistentky zpracuje jen jednodušší příkazy.

Třeba klasické přidávání upozornění a schůzek do kalendáře. Prototyp ještě vyžadoval dost potvrzování a klepání po zadání příkazu, Cortana už se vás pouze zeptá, jestli je to správně. Dále si poradí sama i bez vaší pomoci. Louise pochází ještě z dávných dob Windows Phone 7. (Dobře, ne zase tak dávných.) Aspoň ukázka ano.

Nahrávka smartphonu se datuje na prosinec 2011, ještě starší je však demo z Windows 8. Nese štítek „únor 2011“ a ukazuje, jak by mohla integrace s hlasovým asistentem vypadat v desktopovém/tabletovém operačním systému. Mimochodem, Osmičky vyšly ve finální podobě až na podzim 2012. Už při natáčení prototypů šlo o projekt, který pár let běžel.

 

Docela by mne zajímalo, kam až kořeny a pokusy o zrod hlasového asistenta sahají. Na posledním videu uvidíte to, jak Louise poslouchá konverzaci na Skypu a během ní vyhledává užitečné informace. To ej zajímavé, protože momentálně vyčkáváme, kdy se Cortana objeví ve Windows 8.1, možná spíš až ve Windows 9. Bude tohle umět?

 

via WinBeta

Ohodnoťte tento článek!