Před osmi roky vyšel Firefox 1.0. Prohlížeč, který navždy změnil Internet

0

Strašně to letí, co říkáte? Před osmi roky web vypadal jinak. Internetovou populaci ovládal Internet Explorer, jehož tržní podíl ale poslední léta konstantně klesá. O změnu se zasadil především jeden prohlížeč, za něhož se postavila nezisková organizace Mozilla. Oproti zkostnatělému, zastaralému, děravému a obecně nevyhovujícímu Internet Exploreru představoval důležitou změnu a pro mnohé frustrované uživatele lákavou alternativu.

Tip: Sociální Firefox nastupuje. V prohlížeči si vyzkoušíme Facebook Messenger

Za nejvýznamnější milník v historii Firefoxu můžeme považovat 9. listopad 2004. V ten den vyšel Firefox 1.0. Byla to první verze, určená širšímu publiku, kterou neměli problém doporučit ani recenzenti. Přes dětské nemoci šlo totiž o výraznou změnu a kombinace porce inovací, rychlosti prohlížeče a příslibu lepší bezpečnosti přispěla k tomu, že se ohnivá liška začala šířit celým světem.

 

Čím se tehdy chlubila Mozilla? Na čem postavila marketing? Z dnešního pohledu se to může zdát směšné, ale tehdy bylo blokování vyskakovacích oken nevídané. Internet Explorer se ho naučil až s citelným zpožděním. Firefox sliboval ochranu proti phishingu a jiným podvodům. Nešlo o žádný všemocný filtr, nýbrž o obyčejné zobrazování informací o stavu stránky vedle favikony v adresním řádku. Prohlížení v panelech bylo bombastické, vyhledávání prostřednictvím boxíku užitečné.

Dnes hovoříme o samozřejmostech. Prohlížeče se dostaly do tak pokročilého stádia, že již pomalu neví, co dalšího uživateli nabídnout. Zrychlování nekráčí kupředu mílovými kroky, ale spíš jen opatrně našlapuje, zabezpečení a různé filtry rovněž nabízí každý pořádný prohlížeč, ani bez integrovaného vyhledávání se žádný neobejde. V dnešní době Firefox stále nabízí zřejmě nejlepší kolekci doplňků, na tom ostatně stavěl už před lety.

Používáte ještě Firefox? Znali jste ho v roce 2004? Kdyby něco, naleznete ho na adrese firefox.com.

Firefox 1.0 již dnešní weby nezobrazí vždy korektně
Firefox 1.0 již dnešní weby nezobrazí vždy korektně

Zdroj: The Mozilla Blog

Ohodnoťte tento článek!